Kniha nese v podtitulku název průvodce programátora, ale myslím, že ji ocení nejen programátoři, ale také ti, kteří se specializují na vývoj hardware.
Před několika dny se mi dostala do rukou kniha „Hardwarová rozhraní – průvodce programátora“. Už po prvním prolistování bylo jasné, že publikace se jedním dechem rozhodně číst nedá. Ostatně tak je to s většinou knih odborného rázu. Průvodce programátora totiž přináší vysilující množství informací od rozhraních používaných v PC technice, průmyslu, ale také ve slaboproudé elektrotechnice, což z ní dělá opravdu zajímavý zdroj vědomostí pro různorodé obory.
Členění
Publikace se skládá z několika částí:
V první části se čtenář dozví několik základních informací o rozhraních obecně. Jsou zde popsány základní principy přenosu dat mezi řízeným a řídícím zařízením, ale také mezi zařízeními rovnocennými (peer-to-peer).
Dále jsou uvedeny základní informace o použitelných médiích pro přenos, principech kontroly dat, časování a synchronizaci přenosu.
Další dvě kapitoly přináší informace o rozhraních LPT (paralelní port) a sériovém rozhraní RS232. Seznamují čtenáře s jejich základním využitím, jejich ovládáním a obvodech použitých pro jejich realizaci.
Na předchozí kapitolu navazuje i část třetí popisující bezdrátové komunikace, a to především IrDA a Bluetooth. Tato zařízení jsou popisována jen velmi stručně, protože IrDA se v počítačové technice už téměř nevyužívá. Na druhou stranu Bluetooth je technologie vyžadující pochopení značného množství informací.
Kapitola čtvrtá se zabývá popisem sběrnic USB a FireWire. Informace podané k problematice USB jsou velmi podrobné, ale mně osobně chyběl popis hardwarových převodníků z rozhraní USB.
V dalších kapitolách následují popisy rozhraní SCSI, PCI, AGP a mnoha dalších, které se v PC využívají.
Kniha obsahuje i velmi zajímavou (pro mne možná nejzajímavější) kapitolu, a to popis komunikačních rozhraní pro některá periferní zařízení, konkrétně klávesnici, myš, Centronics a rozhraní pro zobrazovače obrazu. Jedna z kapitol se zabývá také zvukovými zařízeními, kde mimo jiné naleznete informace o rozhraní MIDI a dále rozhraní herního portu.
Následují informace o rozhraních pro ukládání dat (ATA/ATAPI, SATA), v kapitole najdete i mnoho zajímavých informaci o CompactFlash, MMC a SD kartách včetně mutací.
Nezbytnou součástí je jistě i popis sítě Ethernet a jejích síťových adaptérů.
Na konci knihy je i velmi zajímavá část věnující se rozhraním využitelných především ve slaboproudé elektrotechnice. I když se jedná především o velmi stručné informace, pro laika jistě stačí pro přehled nad těmito rozhraními.