Názory ke článku Programování v praxi - 1.díl
Zajímavé, doufám, že postupně přitvrdíš na obtížnosti a rozsáhlosti (je to hodně krátké), a že nové články budou rychle. Už se těším na další pokračování.
Ještě na něco jsem si vzpomněl... místo 'readkey;' lze psát i 'readln;', které tuším nepotřebuje jednotku crt
To je pravda. Není problém místo readkey používat readln. Tu jednotku crt ovšem stejně potřebuju pro funkce typu clrscr nebo textcolor(). Navíc jsem si už na readkey zvykl :)
8. 3. 2007
Mezi readln a readkey je rozdíl poměrně zásadní a nejsem si jistej, zda jde použít jedno místo druhýho krom několika speciálních případů.Navíc readln čte afaik z stdin, kdežto u readkey bych si tím (obzvlášť nad DOSem a v TP7) jistej nebyl, ač to nevylučuju, už si to nepamatuju.
8. 3. 2007
Příjde mi to jako program pro TP7, ale na to bych musel vidět něco složitějšího. Osobně bych dnes kompiloval pascalovský věci freepascalem, protože je tomu TP relativně blízko, ale vývojově je pochopitelně dál. http://www.freepascal.org Pokud se chcete v dnešní době zabývat Pascalem, pak freepascal rozhodně doporučuju.
Já na to používám Borland Pascal 7. Nevim jestli je ve freepascalu knihovna crt. Ale asi jo(nevim nepoužívam jej).
To je tak krátké, až je to bezcenné. Piš články delší a přetvrď na obtížnosti.
Není to bezcenné, začátečníci určitě ocení jednoduchost, ale máš pravdu, že by to mohlo být delší
9. 3. 2007
Tak tady musím nesouhlasit, Freepascal je to nejhorší, co jsem kdy viděl, jeho pomalost při kompilaci je fascinující, stejně tak velikost výsledných souborů, není nad BP7
Když je zapnutá disková cache, tak je rychlost solidní. Pravda, bez cache je to děs běs.
Moc díky za tento kurz. Chápu, že je mnohem zdlouhavější kurz vymyslet a napsat, než přečíst. Proto se ptám, nevíte někdo o podobných kurzech Pascalu na netu?
Happy day
Rozdíl mezi nimi opravdu je (v TP, BP i FP).
Readkey je FUNKCE z jednotky CRT. Nemá žádné parametry a vrací hodnotu typu char, a to konkrétně jeden znak z klávesnice. Pokud v okamžiku zavolání Readkey ještě nic stisknuto nebylo, na stisk klávesy počká. Pokud ano, čeká znak v bufferu klávesnice, takže ho z něj přečte a vymaže. Pozor, že některé klávesy vracejí dva znaky.
Napsat readkey; jako příkaz jde pouze se zapnutou rozšířenou syntaxí, jinak se v Pascalu funkce musí volat jako výraz: neco:=readkey;.
Readln je PROCEDURA z jednotky System (tj. vestavěná). Nechá uživatele zadat z klávesnice cokoli (i na více znaků) a po stisknutí enteru to uloží do parametru (třeba jestli jsme napsali readln(promenna) ). Podle typu parametru provede automatickou konverzi (např. na číslo nebo řetězec). Když nedáme parametr žádný (napíšeme pouze readln;), nic se nikam neuloží a pouze se pokračuje po stisknutí enteru (i když se případné jiné stisknuté znaky zobrazí na obrazovce).
20. 5. 2007
Délka je náhodou pro začátečníky dobrá, lepší 10 krátkých příkladů než 4 sakra dlouhé.
29. 11. 2007
Nevím, jak používat knihovnu CRT v programu Borland Delphi 7. Kdysi mi to nekdo ukazoval pres nastaveni ale už nevim jak to delal.