Microsoft Silverlight - Úvod do technológie a tvorby aplikácií
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Microsoft Silverlight - Úvod do technológie a tvorby aplikáciíMicrosoft Silverlight - Úvod do technológie a tvorby aplikácií

 

Microsoft Silverlight - Úvod do technológie a tvorby aplikácií

Google       Google       15. 12. 2007       26 245×

Úvod k seriálu „Microsoft Silverlight – Úvod do technológie a tvorby aplikácií“, přehled jeho možností a využití, popis technologie a základní informace.

Úvod

Internet je jedným z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich projektov v dejinách ľudstva. Od jeho pôvodnej statickej podoby, vznikol postupným vývojom dnešný web s prívlastkami: dynamický, interaktívny, multimediálny web… Bežní používatelia Internetu aj firemných intranetov však stále pociťujú rozdiel medzi webovými a klientskymi aplikáciami najmä v prezentačnom rozhraní a používateľskom komforte. Jedným z významných hráčov na poli Internetu je aj Microsoft. Možno si ešte pamätáte na jeho pokus o vstup na trh prehliadačov webového obsahu a na nie práve najružovejšie vyhliadky uspieť v už zavedenej konkurencii. Teraz Microsoft znovu skúša šťastie v oblasti multimediálnych rozšírení pre webové prehliadače. Technológia Silverlight z jeho dielne rozširuje prezentačnú úroveň prehliadača webového obsahu o nové možnosti. Silverlight je kompletne postavený na vektorovej grafike. V tejto oblasti má však vybudovanú veľmi silnú pozíciu spoločnosť Adobe so svojim produktom Flash (predtým Macromedia), takže Silverlight to nebude mať v konkurenčnom boji ľahké.

Pri uvádzaní novej technológie postupovala firma Microsoft dosť netradične, pretože zároveň s finálnou verziou Silverlight 1.0 predstavila aj alfa verziu 1.1. Zatiaľ čo Silverlight 1.0 využíva ako programovací jazyk JavaScript, v pripravovanej verzii 1.1 je možné v plnej miere využívať .NET jazyky.

Silverlight slúži k interpretácii interaktívnych prezentácií vrátane multimediálnych na klientských počítačoch v prostredí webových prehliadačov a to všetko na rôznych platformách. Predtým, v procese vývoja mala táto technológia označenie Windows Presentation Foundation/Everywhere, čo naznačuje, zámer Microsoftu preniesť čo možno najviac čŕt nového prezentačného rozhrania WPF (Windows Presentation Foundation), ktoré je súčasťou .NET Framework 3.0. .NET Framework 3.0 je štandardne predinštalovaný v operačnom systéme Windows Vista.

Jedným zo základných pilierov Silverlightu je značkovací jazyk XAML, založený na formáte XML. XAML umožňuje popisovať textový obsah, grafický bitmapový a vektorový obsah a multimediálny obsah. Jazyk XAML slúži pre definovanie prezentačného rozhrania aplikácie. Interaktivita a aplikačná logika, to znamená obsluha udalostí (zavedenie stránky, zatlačenie tlačidla alebo iného ovládacieho prvku, napísanie znaku, pohyb kurzora myši ponad nejaký objekt…) je vo verzii Silverlight 1.0 zaistená programovým kódom v jazyku JavaScript. Vo verzii 1.1 je možné aplikačnú logiku programovať už v .NET jazykoch.

Pre vývoj prezentačného rozhrania založeného na technológii Silverlight slúžia vývojové nástroje z rodiny Microsoft Expression. Môžeme využiť buď komplexný nástroj Microsoft Expression Studio, alebo samostatné produkty:

  • Microsoft Expression Web (webové aplikácie)
  • Microsoft Expression Blend (vývoj prezentačnej vrstvy)
  • Microsoft Expression Design (návrh vektorovej a bitmapovej grafiky)
  • Microsoft Expression Media (správa multimédií)

Radšej raz vidieť ako dvakrát čítať

Predstavovanie technológie Silverlight by sme mohli začať tradične popisom architektúry, spôsobu implementácie a naznačením možností využitia. Oveľa výstižnejšia a presvedčivejšia bude možno ukážka niektorých webových aplikácií, ktoré túto technológiu využívajú. Začneme webovou televíziou, konkrétne Mediapreview TV: http://www.mediapreview.tv

Veľmi zaujímavou Silverlight aplikáciou je aj simulátor niektorých funkcií, ale hlavne vizuálnych čŕt prezentačného rozhrania nového operačného systému Windows Vista. Simulátor nájdeme na adrese http://www.windowsvista.si/.

Jednou zo zaujímavých možností komerčného využitia Silverlightu je aj On-line shopping TV. Na rozdiel od pomerne málo interaktívnej televízie, u takejto formy prezentácie môže zákazník v prípade záujmu okamžite interaktívne zareagovať. A o to predsa pri takejto forme marketingu ide predovšetkým. Príklad takejto aplikácie je na adrese http://www.hsn.tv.

Pre získanie komplexného prehľadu o možnostiach technológie Silverlight odporúčame navštíviť stránku Silverlight Showcase, ktorá obsahuje desiatky prepracovaných a veľmi názorných príkladov možností použitia tejto technológie.

Nabudúce: potrebné nástroje, inštalácia a prehľad nástrojov rodiny Microsoft Expression.

Zdroj: Ľuboslav Lacko, Úvod do technológie a tvorby aplikácií pomocou nástrojov Microsoft Expression

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý