Co chybí na Webu 2.0?
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Co chybí na Webu 2.0?Co chybí na Webu 2.0?

 

Co chybí na Webu 2.0?

Google       Google       24. 2. 2008       23 998×

Hrne se to na nás ze všech stran. Youtube, Flickr, Digg, Wikipedia… Web 2.0 se stal fenoménem dnešní doby. Existuje však něco, co mezi „sociálními stránkami“ chybí.

JJestli aspoň trochu surfujete po Internetu, nemohli jste si toho nevšimnout. Web 2.0 je na Internetu často skloňovaný pojem, nejspíše proto, že se konečně stal internet dostupný i běžným BFU. Uživatel na Web 2.0 stránkách může hodnotit, tagovat, hledat relevantní články, stránky, fotky, videa apod. Může se stát součástí tohoto velkého kolosu. Může se zde najít uživatele se stejnými zájmy, koníčky, vkusem, stylem a s nimi pak sdílet své. Jak je ostatně vidět na stránkách Go2Web20.net, tak ve světě Webu 2.0 je spousta různých stránek se spoustou zaměření (nehledě na to, že 50 % stránek od sebe navzájem kopíruje). Co jsem však zjistil já?

Založil jsem si uživatelské účty (Account) na všech možných Web 2.0 stránkách, najdete mě na MySpace.com, Last.fm (a to včetně mé hudby), del.icio.us, Digg.com, Flickr.com, YouTube.com, avšak u většiny jsem po několika měsících zjistil, že danou službu prostě nejsem schopen používat. Že mi nevyhovuje. Když si chci uložit stránku do záložek, prostě ji tam uložím. Klikat na ikonu del.icio.us a složitě popisovat a tagovat (neřkuli o diggu, který ani nemá žádný plugin pro Firefox) a pak z toho de facto nemít žádnou výhodu. Děkuji pěkně, radši si prostě kliknu na Uložit do záložek a dále se o to nestarám. Dále YouTube.com a Flickr.com. Nejsem schopen pochopit, proč se dané služby tak rozšířily, já osobně jsem se nenarodil se žádnou úchylkou, která by mi říkala, že se mám dívat na videa/fotky cizích lidí a ani sám nejsem dvakrát nadšen ukazovat své soukromá videa a fotky naprosto cizím lidem, kteří mi nemají co lézt do soukromí. Nemluvím o tom, že to pak může vyústit v takové nechutnosti, jako je nedávno zveřejněná aféra s natáčením roztrhání opilé kočky.

Nesnažím se říci, že Web 2.0 má jen samá negativa. ALE. Pro mě, pro člověka ryze racionálního, na Webu 2.0 neexistují služby. Marně jsem hledal schopnou RSS čtečku založenou na Webu 2.0. Jen si to zkuste představit – založíte si účet, naimportujete své RSS feedy, server si bude pamatovat, které články jste četli a bude kontrolovat nové. K tomu všemu však přidá hodnocení kvality nově zveřejněných článků a to „celoserverově“. A co víc. Feedy či články byste si mohli otagovat a pak vyhledávat mezi podobnými zdroji. Mohli byste vyhledávat mezi uživateli, kteří mají podobné feedy a přidávat ty, které mají oni navíc. O feedech by se zde mohly vést dlouhé diskuze, mohly by se hodnotit. Každý uživatel by mohl mít žebříček nejoblíbenějších článků a feedů. Najdete však takovou službu na Internetu? Ne. Nebo alespoň jsem žádnou takovou nenašel.

Další věc, co mi ve světě Webu 2.0 chybí, je portál pro programátory. Portál Web 2.0 mají webdesignéři, 2D i 3D grafici, studenti, normální lidé, dokonce i milovníci výkalů, ale ne programátoři. SourceForge.net je sice pěkná služba, která programátory v jistém rámci může „spojovat“ (ale v tom je lepší portál Programujte.com :-)), ale určitě by snesla více sociálních prvků, stále je zde „právě příchozí“ jenom pasivním pozorovatelem. Představuji si takový portál, kde každý programátor může zveřejňovat své programy, či prostě jenom části kódů. Kde se může nezávisle pracovat na množství opensource programech. Kde se i části kódů můžou tagovat a „hledat podobné“ (což by mělo za následek velké zefektivnění práce). Kde by mohli být i sami programátoři podle svých schopností a dovedností tagováni a hlavně hodnoceni. Kde by u každého bylo ukázáno, kolik kódu a kterého napsal. Stránka, která by sdružovala do skupin lidi se stejnými dovednostmi, ale jiným zaměřením, aby mohli následně programovat na jednom projektu dohromady. Rozšířilo by to pojem „sociální skupiny“ do netušených výšin, navíc by byly produkty této služby alespoň hodnotné.

Toto je směr, kterým by se podle mě měl Web 2.0 dále ubírat, aby se rozšířil i mezi odbornější veřejnost, protože Internet je, byl a vždycky bude řízen právě touto skupinou lidí, ač se Web 2.0 snaží o pravý opak.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor je studentem gymnázia se zaměřením programování, začíná s C++ a zajímá se o IT svět, hudbu a počítačové hry.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý