Projekt, který si klade za cíl agregovat veškeré články i novinky ze všech oborů IT, si dnes odbývá svoji veřejnou premiéru.
Historie vzniku
Psal se červen roku 2007 a Curo přemýšlel, jak jednoduše sledovat oblíbené www stránky a nepoužívat při tom RSS čtečky, se kterými zrovna dvakrát nesympatizuje. Právě v té chvíli se zrodil nápad vytvořit vlastní webovou službu, která by většinu funkcí RSS readerů zastala a odebírání novinek z různých webů posunula o krok dále. Podobné služby jsou na internetu samozřejmě k dispozici (např. Weblogy.cz či Devlogy.cz), ale žádná z nich není dle našeho šéfredaktora natolik komplexní či přizpůsobitelná, aby ho to uspokojilo.
Byla zaregistrována doména ITzpravy.cz a na dalšího tři čtvrtě roku se projekt uložil k ledu, většina z vás jistě chápe proč - v tomto období totiž Curo připravoval třetí verzi portálu Programujte. Práce na webu tedy započaly až před dvěma měsíci a dokončeny byly před necelým týdnem. Tedy, dokončeny - vývoj samozřejmě bude probíhat neustále a služba bude nadále zdokonalována podle požadavků uživatelů.
Podobné služby jsou na internetu samozřejmě k dispozici (např. Weblogy.cz či Devlogy.cz), ale žádná z nich není dle našeho šéfredaktora natolik komplexní či přizpůsobitelná, aby ho to uspokojilo.
Služba měla původně být přístupná jen autorovi samotnému, popř. úzkému kruhu přátel či redaktorům Programujte, ale jak se v čase systém rozrůstal o nové funkce a možnosti, tak úměrně rostl potenciál této služby zaujmout i ostatní uživatele internetu. Z redakčního testování si služba odnesla vesměs kladná hodnocení a je tedy pravděpodobné, že by ITzprávy mohly uspět.
Výhody
V čem tkví hlavní výhody oproti ostatním webovým agregátorům či RSS čtečkám?1. Zdroje
Hlavním lákadlem ITzpráv je více než 600 pečlivě vybraných zdrojů (a nové stále přibývají), které můžete třídit podle názvu, jazyka (k dispozici jsou zdroje české, slovenské a anglické) či kategorie. Jsou zahrnuty jak nejznámější portály z daných kategorií, tak i významné weblogy. Žádný IT obor nebyl ušetřen, takže si každý jistě přijde na své. Každý zdroj navíc musí před uveřejněním projít schválením a neaktuální zdroje jsou vyřazeny z aktivních zdrojů, což zaručuje, že zprávy budou vždy aktuální.
2. Články
Mimochodem, když je řeč o článcích, tak při nynějším počtu zdrojů (625 celkem, z toho 238 českých, 7 slovenských a 380 anglických) se denně na ITzprávách objeví v průměru více než 1500 unikátních článků. Pro srovnání - Google Zprávy nabízejí 400 zdrojů a to ze všech oblastí, ne jen z informačních technologií.
3. Přenositelnost
Díky webovému rozhraní pro vás nebude problém číst zprávy odkudkoliv, kde je připojení k internetu, což vám desktopové RSS čtečky neumožní.
4. Flexibilita
Možnost vybrat si vlastní sledované zdroje je samozřejmost. Pro ty, kteří nemají tolik času, aby mohli každý den sledovat čerstvé články, je tu denní i týdenní newsletter se všemi články za dané období. Dostupné je též vyhledávání ve všech článcích.
5. Export
I těm, kteří chtějí nadále zůstat u svých oblíbených RSS čteček, mají ITzprávy hodně co nabídnout:
- Export RSS feedu ze všech zdrojů
- Export RSS feedu ze všech sledovaných zdrojů
- Export RSS feedu podle kategorie
- Export RSS feedu podle klíčových slov
6. Zobrazení
Pro zobrazení článků jsou k dispozici dva odlišné styly. Jedním z nich je klasický, kde se zobrazí nadpis i s perexem článku. Druhý, tzv. „Outlookovský“, se podobá spíše tabulkovému výpisu dat, kdy se na stránku vejde mnohem více článků. U této verze si perex můžete zobrazit po kliknutí na ikonu. Obrázky z obou verzí jsou umístěné pod tímto odstavcem.
7. Archiv & oblíbené
Všechny články jsou dostupné z archivu, ve kterém lze pohodlně vyhledávat. Stejně pohodlně lze články ukládat do oblíbených a mít je tak kdykoliv k dispozici. Navíc lze vytvářet tematické okruhy - podle klíčových slov, která zadáte, vám budou do zvláštních složek tříděny články právě se zadanou tématikou. K dispozici je navíc přehled nejčtenějších článků za celý týden nebo pro jednotlivé dny v týdnu. Do budoucna se počítá ještě se zavedením tzv. kauz, které budou veřejně přístupné pro všechny uživatele ITzpráv.
8. Vlastní RSS
Snadno můžete přidat vlastní zdroje, které poskytují RSS nebo XML zdroj dat, a to přes jednoduchý formulář. Dokonce lze požádat o zařazení zdroje, který implicitně RSS neposkytuje.
Závěrem
Jednoduché a přitom velmi obsáhlé, to jsou ITzprávy. Jsou na úplném začátku své cesty, ale už nyní nabízí více, než jakýkoliv jiný podobně zaměřený projekt ve vodách českého internetu. Do budoucna se počítá s četnými rozšířeními a vylepšeními a časem se možná dočkáme i agregátoru nejen IT zpráv.