Názory ke článku Ajax – Úvod
"Jaké mi mohou nastat problémy?"
To nejsou problémy. To jsou chyby z přílišného užití ajaxu.
"Ajax vám umožňuje vytvářet mnohem lepší a přístupnější weby a webové služby pro uživatele, např. čtenáře vašeho internetového magazínu."
Opravdu přístupnější? Nechci slovíčkařit, ale použitelnost a přístupnost je něco jiného.
Různé nepřesnosti pominu, ale ještě co týče použití - pochybuji, že zde hned někdo bude programovat aplikace ala Gmail. :)) Daleko větší využití je u odesílání anket, vysouvání rozbalovacích lišt, které nemusí kvůli datové / časové náročnosti být odeslané klientovi rovnou atd.
Reagoval na komentář od uživatele Orcslayer :
To nejsou problémy. To jsou chyby z přílišného užití ajaxu.
A není to snad jedno, každej tomu řikáme jinak. A potom jak si jako přeedstavuješ přílišné užití AJAXU? Žadný takový termín neexistuje, leda tak v tvé fantazii. Prostě že postavím celý web na AJAXU není chyba, ale vzniká mi tím komplikace, čili problém. Už si rozumíme, to jsem rád.
A k tomu použití. Když se mě zeptáš na co použiju soustruh a já ti řeknu na výrobu nějaký hřídele, nebo vemu hřídel do ruky a dám ti ji k ohmatání se slovy takovýdle věci se soustruží. V jakém případě pochopíš k čemu se vůbec ta mašina zvaná soustruh využívá? Takže zase si rozumíme, to jsem rád.
Ano, pomocí AJAXU se dají tvořit přístupnější webové aplikace. A pokuď mi nevěříš, najdi si v knize AJAX a PHP od ZonerPress stránku 20, možná až to uvidíš černé na bílém, tak uvěříš.
Nepřesnosti? Jaké člověče, kdyby nějaké existovaly, tak si ho sotva můžeš přečíst.
A ještě tě o něco požádám, nedělej ze mě debila.
Reagoval na komentář od uživatele tom*p :
Chybička se vloudila, moc se omlouvám. Děkuji za upozornění. :smile2:
26. 6. 2008
Ahoj,
myslím, že by bylo výstižné se zaměřit i na platformu Windows Live.
Díky.
Jan Hájek
Reagoval na komentář od uživatele Petr Láslo [#19036]:
:) Debila z tebe nedělám, ale pokud si chceš moji kritiku na článek vyložit takto, pak *pokrčení rameny*. Ad. nepřesnosti, aspoň jedna, víc se mi jich vzhledem k tvé reakci fakt vypisovat nechce:
"Vývojáři se nemusí učit nic nového, stačím jim dosavadní znalosti." To je celkem fajn znát xmlHttpRequest a zároveň neznát ajax.
Co se týče přílišného užití ajaxu - pokud někdo dělá klasickou prezentaci pomocí ajaxu (již jsem to viděl) a člověk si to nemůže zabookmarkovat, je to chyba. Celá aplikace je něco jiného, bookmarkovat si odeslanou poštu asi budu těžko...
Ad indexování robotem - otázka pak je, zda robot má tyto informace indexovat. (Nebo zda mu nejdou předat jinak.)
Tlačítko zpět lze "zprovoznit" pomocí # za odkazem. (Jou, tady uznávám - tj problém, lze ho ale obejít.)
Uvedenou knížku nevlastním, nevím, co se v ní píše. ,) Můžeš doplnit, v jakém smyslu to tam bylo použito (nejlépe i s tím, jak na ajax reagují třeba čtečky atd)? ,) Každopádně si trvám na tom, že použitím ajaxu je víc bonus použitelnosti než přístupnosti (zároveň ale netvrdím, že se tyto pojmy vylučují).
Ad. využití - jen dle mého je jednodušší napsat pro někoho, kdo se chce ajax naučit, věci, které využije dřív. Začít malými sousty.
26. 6. 2008
Reagoval na komentář od uživatele Petr Láslo :
az poberes trochu zkusenosti, tak pochopis ze komentar od "Orcslayer" byl vcelku pozitivni.
Vyhledej si co znamena termin přístupnost webu.
Doufam, ze ses nenechal odradit a napises i dalsi pokracovani.
som zvedavy ako bude dany serial pokracovat, mozno sa v buducnosti bude doplnat s mojim serialom o jquery ku ktoremu sa planujem vratit ked mi skonci skuskove...
mimochodom, aj ajaxove stranky sa daju bookmarkovat a aj tlacitko spat moze fungovat, aspon jquery na to ma nastroje:)
a to o tej pristupnosti, je to naozaj na uvazenie co znamena pristupny, pre niekoho to moze byt jednoduchost pouzitia, pre ineho zase moznost zobrazit v comkolvek pre kohokolvek za akychkolvek okolnosti...
btw. ajaxove veci sa vacsinou pisu tak, aby fungovali aj bez javascriptu - tzn. ze ak je vypnuty javascript, aplikacia funguje synchronne...vid jquery :)
Reagoval na komentář od uživatele Martin Maruša :
Přístupnost je pojem. Značí možnost použití (ještě lépe snadného použití) funkcí produktu i pro nějak znevýhodněné uživatele (fyzicky postižení - špatný zrak, motorické schopnosti atd; případně uživatelé různých přenosných zařízení, které nemají takové možnost jako prohlížeč, pro které jsou stránky primárně stavěny).
Reagoval na komentář od uživatele xdrm :
Uf, děkuji za podporu. Už už si tady začínám připadat jako komentářový vyvrhel. :))
:) no a je to...
aspon teda vsetci vieme presny vyklad pristupnosti a bude sa tento pojem pouzivat spravne.
vela zdaru do dalsieho clanku.
a moj koment neber ako osocovanie alebo co...stale je to len koment
.. vše je věc prohlížeče. IE8 např. bude umět zpět a dopředu i plné AJAXové aplikace. (tím se jich nezastávám, jsem odpůrce full AJAX stránek).
27. 6. 2008
Co bude umet IE8 je nepodstatny, podstatny je to, ze stranka musi byt pristupna a fungovat na mobilnim zarizeni (tzn. maly displej, lite verze prohlizecu bez pluginu apod.). V dnesni dobe prohlizeni internetu neni domenou vykonnych PC a na to se stale zapomina... Ja osobne vidim v pouziti Javascriptu kamen urazu, protoze to nikdy nebude fungovat vsude stejne, nehlede na naroky na vypocetni vykon (na to nikdy nebyl JS staven) a mnozstvi prenesenych dat (ty knihovny nejsou mala zalezitost).
27. 6. 2008
Reagoval na komentář od uživatele Lamicz :
Jeste jedna poznamka:
Ano, pomocí AJAXU se dají tvořit přístupnější webové aplikace. A pokuď mi nevěříš, najdi si v knize AJAX a PHP od ZonerPress stránku 20, možná až to uvidíš černé na bílém, tak uvěříš.
Pisete ten clanek Vy nebo nejaka kniha od ZonerPressu? To mate rict rovnou, ze si ji ma zajemce koupit a nepsat tento clanek ;) Napred se to naucte a neopisujte knihy ;)
Lamicz píše:
Co bude umet IE8 je nepodstatny, podstatny je to, ze stranka musi byt pristupna a fungovat na mobilnim zarizeni (tzn. maly displej, lite verze prohlizecu bez pluginu apod.).
Můžeme udělat aplikaci postavenou na AJAXu (nejsem zastánce, opakuji) a jednu pro mobilní zařízení. Je to krásné mluvit o tom "přístupnost pro mobilní zařízení", ale nic takového tu již neexistuje. Máme tu mobilní prohlížeč Operu nebo Safari (Firefox a IE na mobilním zařízení je nic moc), které dokáží korektně a zcela identicky zpravovat stránku pro mobilní zařízení bez jakékoliv změny stránky. A ohledně četnosti používání mobilních zařízení pro internet, to jsou úsměvná čísla. Mluví se o mobilních "malých" zařízenách tak dlouho, jak je tu Seznam, a pořád je to na mrtvém bodě.
Sám používám internet na dvou mobilních zařízeních (iPod a HTC Kaiser) a oba krásně dokáží zpracovat většinu stránek (opera a Safari). Ale jak jsem psal, zcela vyjímečně a pouze na cestách (ve vlaku nebo BUSe).
11. 10. 2008
Lamicz píše:
Pisete ten clanek Vy nebo nejaka kniha od ZonerPressu? To mate rict rovnou, ze si ji ma zajemce koupit a nepsat tento clanek ;) Napred se to naucte a neopisujte knihy ;)
Ja v tomto teda nevidím problém, väčšina ľudí sa dokáže na niečo odvolávať aby aj ostatní pochopili, že to tak myslí viac ľudí. Z môjho pohľadu je prístupnosť relatívny pojem. Ak je človek prístupný znamená to, že je ľahšie použiteľný (pre narušených ľudí)?
Slovo prístupný by som skôr hodil do kategórie slov ako vyhovujúci, užívateľsky použiteľný pre všetkých (resp. min. užívateľskú skupinu). Na druhej strane čo sa týka AJAXu tak som za, keď variantu ajaxu vložiť tak tam dať aj tú variantu bez ajaxu (či javascriptu) aby bola stránka prístupná aj pre tých, ktorí ho vypínajú (napr. ja)