V tomto úvodním článku si řekneme něco o jazyce Boo, vysvětlíme si základní pojmy a podíváme se na to, co nás bude čekat v dalších dílech.
V seriálu si postupně probereme software potřebný k programování, jeho základní nastavení a poté již samotné programování v jazyce Boo: základní syntaxi jazyka, Hello World, dále si ukážeme pár jednoduchých zdrojových kódů na ukázku smyček a podmínek, použití tříd apod. a nakonec si ukážeme práci se soubory.
Jelikož tento seriál je úvodem do programování v jazyce Boo, nebudu zde vysvětlovat pojmy objektově orientované programování, objekt, třída apod. Objektový přístup je pro všechny jazyky stejný a není problém ho najít zde na programujte nebo například na wikipedii.
Tento seriál odpovídá výuce jazyka Boo na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, na katedře informatiky, který učí Jiří Fišer a bylo při něm použito prezentací právě pana Fišera, za což mu patří velký dík.
Programovací jazyk Boo
Na oficiálních stránkách se můžeme dočíst o tom, že jazyk Boo je objektově orientovaný a staticky typovaný programovací jazyk, který se syntakticky podobá Pythonu, se zaměřením na rozšiřitelnost. Jazyk vznikl s příchodem CLI (Common Language Infrastructure). Jazyk Boo je možné používat na platformách .NET nebo Mono. Platforma .NET je vyvíjená společností Microsoft. Naopak Mono je svobodná implementace této platformy a budeme ji využívat i v tomto seriálu.
CLI
CLI je specifikace, která umožňuje chod aplikací napsaných v různých programovacích jazycích a rozdílných platformách, bez překladu na dané platformě.
.NET
Platforma .NET je vyvíjená společností Microsoft a umožňuje vyvíjet programy pro systém Windows. Podporovány jsou jazyky F#, J#, C#, C++, Boo a další. .NET se skládá z několika částí: .NET Framework, Microsoft Visual Studio.NET, .NET Enterprise Serversa Microsoft Windows .NET. Chcete-li se dozvědět o této platformě více, přečtěte si podrobnější článek na programujte.com.
Mono
Mono je tedy, jak jsem se již zmínil, svobodnou implementací .NET. Je sponzorována společností Novell a její hlavní výhodou je nezávislost na operačním systému. Podporovány jsou systémy Windows, Linux a Mac. Pokud tedy používáte některé minoritní systémy, nemusíte zoufat. Oficiální stránky najdete na adrese mono-project.com. (Pokud používáte operační systém Windows můžete samozřejmě použít platformu .NET). Pokud se chcete dozvědět více o projektu Mono navštivte oficiální stránky nebo si přečtěte článek zde na programujte.com.
To je pro dnešek vše. Tento článek je kratší, ale můžete se již těšit na další, kde si probereme potřebný software a provedeme si jeho nastavení.