Recenze knihy Programování pro úplné začátečníky od Radka Hylmara.
Tato kniha je určena lidem, kteří již mají nějaké zkušenosti s prací na počítači, ale nikdy se nezabývali programováním. V úvodu autor nejprve podrobně vysvětluje, co to vlastně program je, z čeho se skládá, jaké jsou základní požadavky na program a jak se vytváří. Další kapitola popisuje instalaci a používání vývojového prostředí. Dál už je kniha věnována vlastní tvorbě programu.
V celé knize je k výuce programování použit programovací jazyk Pascal a vývojové prostředí Free Pascal. O vhodnosti Pascalu pro výuku programování se dá jistě diskutovat. Osobně si myslím, že pro úplné začátečníky, kterým je tato kniha určena, je tento jazyk vhodný.
Začínající programátor tuto knihu ocení, protože autor vše podrobně vysvětluje a v knize je i dostatek schémat ilustrujících probírané algoritmy.
Obsah
Kniha je rozdělena do osmi kapitol a obsahuje tři přílohy. V první kapitole jsou vysvětleny základní pojmy jako program, programátor, příkaz, algoritmus, programovací jazyk atd. Mimoto je zde popsán přibližný průběh vývoje programu a jsou vyloženy základní požadavky na kvalitní algoritmus.
Druhá kapitola je věnována instalaci a ovládání vývojového prostředí Free Pascal. Velmi podrobně je popsána instalace a první spuštění. Je zde i ukázka prvního programu typu Hello World! a jeho kompilace. V závěru kapitoly je ukázka krokování programu. Poslední podkapitola obsahuje základní pravidla pro formátování zdrojového kódu a psaní komentářů.
Další kapitoly jsou již věnovány tvorbě programu. Třetí kapitola je věnována proměnným, jejich pojmenování a využití. Samozřejmě jsou probrány i datové typy proměnných. Další kapitola je věnována podmínkám. Jsou zde probrány dva základní příkazy pro větvění kódu: if-else-then a case. Po podmínkách logicky následuje kapitola věnovaná cyklům. Zde se čtenář naučí vytvářet cyklické sekvence pomocí příkazů while, for a repeat-until.
Šestá kapitola je určena k procvičení znalostí z předchozích kapitol při tvorbě jednoduchých programů - obrácení řetězce, čtení a zápis do souboru atd. Mimoto se čtenář naučí používat debugovací nástroje Free Pascalu.
V sedmé kapitole se autor věnuje práci se složenými datovými typy - poli, záznamy a ukazateli. Najdeme zde i ukázku velmi jednoduché databáze filmů a práce s ní. Všechny příklady jsou zde doprovázeny pěknými ilustracemi.
Poslední kapitola se zabývá funkcemi, procedurami a oborem platnosti proměnných. Najdeme zde i trochu náročnější látku, a to rekurzi, tradičně ilustrovanou na výpočtu faktoriálu a Fibonacciho posloupnosti. Rekurze je použita i k ukázce jednoduchého zašifrování e-mailové zprávy. Poslední část této kapitoly popisuje využití externích knihoven.
V závěru knihy jsou odkazy na literaturu vhodnou k prohloubení získaných znalostí. Příloha A obsahuje výčet a stručnou charakteristiku nejběžnějších programovacích jazyků a doporučené literatury k jejich studiu. V příloze B jsou zesumarizována nejdůležitější pravidla, doporučení a pojmy z knihy. Poslední příloha obsahuje slovník nejdůležitějších pojmů, na které může programátor v praxi narazit.
O autorovi
Radek Hylmar je absolventem Fakulty informatiky na Masarykově univerzitě v Brně. Jako redaktor počítačové literatury nakladatelství Computer Press stojí za vydáním řady titulů pro začínající i pokročilé programátory.
Hodnocení
Kniha je skutečně psána pro lidi, kteří mají základní znalosti práce s počítačem a chtěli by proniknout do základů programování. Látka je v knize velmi podrobně vysvětlena a autor nešetřil ani ilustracemi (screeny, diagramy, obrázky). Programátorovi, který již má alespoň minimální zkušenosti s programováním, tato kniha moc nového nepřinese. Trochu mě mrzí, že v knize není ani lehce zmíněno objektově orientované programování.
Veškeré zdrojové kódy použité v knize lze stáhnout z webu vydavatele, takže není nutné je z knihy opisovat.