Názory ke článku Small Basic a Kodu - programování v začátcích
28. 4. 2010
Výborne,
nepatrím medzi začiatočníkov, takže som nemusel článok čítať a viacej sa oň zaoberať.
Ale som rád, že je, konečne, článok určený úplným začiatočníkom, ktorí sa nemusia obracať na pascal. Predsa pascal a .NET sú dve odlišné veci, teda je zbytočne sa učiť zastaralý jazyk, keď sú tu (autorom popísane) moderné jazyky určené pre štúdium :)
Škoda, že tento článok nebol pred 10 rokmi, to by som nestrácal čas s Pascalom a C :D
Autorovi prajem veľa podobne spracovaných článkov ;) Zameraj sa na vysvetlenie problematiky programovania pod windows (napriklad .net), linux (c++, perl, phyton, ....) mobil os iphone (cocoa) alebo android, teda všetko o tom, čo je potrebné k tomu a tomu, a čo na to treba... Teda ako sa tvori program a hra, že k C/C++ treba aj directX, OpenGL..... že sa používaju kombinacie prog. jazyka a skriptovacieho, teda aby začiatočník hneď vedel, že to nieje len C++, je tam directX, phyton. Porovnaj jazyky, aby začiatočnik nelutoval :)
9. 5. 2010
Další variantou pro dětské programátory může být jazyk Imagine (vlastně takový pokračovatel Karla a Loga), máme s ním na naší škole letité dobré zkušenosti. Od kreslení obrázků pomocí želvičky se mohou dostat k "vyššímu" programování, více třeba na http://imagine.infovek.sk/ nebo na našich stránkách www.zshorakhk.cz .
19. 5. 2010
Jako ideální nástroj pro výuku programování se mi jeví LEGO MINDSTORMS (od 10 let). Existuje i LEGO WeDo pro děti od 6 let, ta se však ještě neprodává na evropském trhu. Obě používají grafický programovací jazyk vycházejícího z profesionálního prostředí LabVIEW firmy National Instruments (www.ni.com/labview), takže nabyté zkušenosti lze zúročit i v praxi. Navíc kromě programování virtuálních světů (např. her) učí děti i obecně technickému přístupu, což u dnešní generace jistě není na škodu.
4. 3. 2011
Reagoval na komentář od uživatele Titto :
Pascal sice zastaralý je, ale je tu Object Pascal, FreePascal a další moderní verze.