RoboOrienteering 2010
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

RoboOrienteering 2010RoboOrienteering 2010

 

RoboOrienteering 2010

Google       Google       15. 8. 2010       17 558×

První ročník "parkové" robotické soutěže.

O co šlo?

Letos se Klub robotiky VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Déčko rozhodli uspořádat v místním Zámeckém parku malou robotickou soutěž nazvanou RoboOrienteering 2010. Je určena hlavně začínajícím robotikům, kteří mají zájem nejen poměřit síly svých outdoor autonomních robotů, ale také se pobavit.

Pravidla jsou jednoduchá, úkolem je projet zadanou trasu v časovém limitu 30 minut až do cíle, bez zásahu člověka. Pro úspešné zvládnutí museli roboti projet všemi kontrolními body alespoň 5 metrů od kužele, který bod reprezentoval. Zadání dostal tým 15 minut před startem na flashdisku v podobě GPS souřadnic.

Ukázka zadávacího souboru
S: 50.165393 16.277172
K1: 50.165436 16.278103
K2: 50.166289 16.278803
C: 50.166386 16.277900

Vybavení robotů

Vzhledem k úkolu byla většina robotů vybavena GPS modulem pro zjištění pozice a kompasem k určení směru. Pro detekci překážek se zde objevila i stereovize, zbytek osadil robota tradičně sonary nebo laserovými snímači SICK. Pro přesné rozpoznání a následné přiblížení ke kuželu většina týmů spoléhala na přesné zadání souřadnic, našli se ale i tací, kteří použili kameru.

Průběh soutěže

Bylo přihlášeno 9 týmů, nakonec se jich ale dostavilo jenom sedm. Tým BestBase, který dorazil až z Bratislavy, udělil soutěži označení Mezinárodní. Soutěž začínala v sobotu 19. 6. Některé týmy se dostavily už v pátek, aby se mohly přímo na místě seznámit s místním prostředím a rychle doladit program, někteří ještě do sobotního rozbřesku neúnavně vylepšovali své miláčky.

První kolo bylo jednoduché. Trasa měla pouze start a cíl, bez průjezdních bodů. Protože soutěž nemusí probíhat jen na cestičce, ale i ve volném terénu, byla trasa kvůli stromům těžší, než se zdála. Nakonec do cíle dojel pouze robot Irena z týmu Sirael.

Druhé kolo rozhodně nebylo lehčí. Zde se objevila nástraha hned na začátku trati, a to prudké stoupání, které prověřilo sílu pohonu robota. Obstáli pouze tři, z nichž jeden zabloudil a zbylí dva se zasekli pod lavičkou při hledání prvního bodu ze dvou, které trať obsahovala.

Poslední kolo, obsahující opět dva průjezdní body, ukázalo jednu z dalších nástrah pohybu v přírodě. V měkkém povrchu se robotům pohybovalo těžko a navíc jim stromy moc nepřály, protože jejich větve rušily GPS signál a kmeny tvořily takřka nepřekonatelnou překážku.

Zhodnocení

Největším smolařem se stal tým Radioklub z Písku, jehož vláček se pokaždé zastavil pár metrů po startu.

Po vyhodnocení následovalo společné posezení a debatování o pravidlech a kvalitě soutěže. Následující den byl jako závěr akce uspořádán workshop s představením technického řešení robotů.

Výsledková listina

  1. Sirael
  2. Short Circuits Prague
  3. Eduro Team
  4. Cogito MART
  5. ARBot společně s BestBase
  6. Radioklub Písek

Všichni se nakonec shodli na tom, že soutěž byla dostatečně obtížná, ale i zajímavá. Všichni účastnící a diváci se těší na další ročník, kde se snad soutěžící po letošních zkušenostech poperou s nástrahami terénu lépe.

Oficiální stránky

Video ze soutěže

Fotogalerie


×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

1 názor  —  1 nový  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor se věnuje vývoji aplikací v C/C++, Python. Zajímá se o robotiku, elektrotechniku, a IT.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý