WordBot - jak a proč jsem udělal webovou aplikaci pro snažší učení cizích jazyků
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

WordBot - jak a proč jsem udělal webovou aplikaci pro snažší učení cizích jazykůWordBot - jak a proč jsem udělal webovou aplikaci pro snažší učení cizích jazyků

 
Hledat
Vybavení pro Laser Game
Spuštěn Filmový magazín
Laser Game Brno
Pergoly a střechy Brno

WordBot - jak a proč jsem udělal webovou aplikaci pro snažší učení cizích jazyků

Google       Google       5. 10. 2011       12 889×

Mám tu čest vám představit službu, kterou již třetím měsícem ve svém volném čase vyvíjím. WordBot je webová aplikace, která má pomoci každému se naučit cizí jazyk z jakéhokoliv kouta světa. Jak to všechno vlastně vzniklo?

Reklama
Reklama

Již od doby, co jsem započal svůj studijní život (nástupem do 1. třídy) jsem měl problém s cizími jazyky. Proto jsem se vždy pokoušel najít cestu, jak si tuto obrovskou překážku zjednodušit. Jako malý jsem na to měl spoustu pomůcek (pexeso s anglickými názvy, přehledné a barevné tabulky, obrázky s popisky atd…). Postupem času jsem se stal na tyto pomůcky dost velký (alespoň to tvrdila moje učitelka) a já jsem se musel naučit žít bez nich. Dnes mě okolnosti zase donutily si práci co nejvíce zjednodušit.

Na internetu jsem našel spoustu „pomůcek“ a výukových programů, jak se naučit cizí jazyk a zvláště angličtinu. Bohužel, nic nefungovalo tak, jak bych si představoval. Jako reakce na tento fakt, jsem začal pracovat na WordBotovi, tehdy ještě pod pracovním názvem JeSlovník. Do karet mi hrálo zrovna to, že jsem měl před sebou letní prázdniny, čehož jsem mohl jako student patřičně využít.

Proč zrovna název WordBot?

Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak by se měl můj připravovaný projekt jmenovat. Samozřejmě jsem chtěl něco jednoduchého, originálního, zapamatovatelného, a aby to co nejvíce vystihovalo svůj účel. Jak jsem už zmínil, zpočátku projekt nesl jméno JeSlovník, a to z toho důvodu, že jsem měl již vytvořenou stejnojmennou aplikaci pro desktopové prostředí (psanou v C#), která byla v podstatě takovou „matkou“ WordBota (časem bych mohl tuto aplikaci nabízet jako offline alternativu k WordBotu).

Název JeSlovník sice vystihoval svůj účel, ale nevyhovovalo to mému požadavku na originalitu, proto jsem dal dohromady Word + bot. Každý, kdo se o cizí jazyky zajímá, ví, co znamená slovo „Word“ v anglickém jazyce a slovo bot od slova robot. Po tom, co jsem zkontroloval dostupnost domény www.wordbot.cz, tak jsem neváhal.

Pro koho je WordBot dělaný?

WordBot bych chtěl zacílit hlavně na studenty či žáky, protože právě oni by mohli nejvíce ocenit, co jim WordBot nabízí: rychlost a efektivitu. Já jako student se poměrně často dostávám do situace, kdy se mám naučit běžně kolem 120 slovíček, a to během jednoho večera. Normální cestou, kdy si sednete nad slovíčka, které jste nikdy předtím neviděli, není možné dosáhnout uspokojivého výsledku. V tu chvíli je tu právě WordBot, aby Vám s tím pomohl.

Krok 1.: naučit WordBota slovíčka, která musíte umět i vy

Tento proces je ze všeho asi nejméně pohodlný. Naťukat do počítače 100 slovíček chvilku zabere (ne více jak 20 min). Proto jsem se snažil tuto cestu co nejvíce zjednodušit. Uživatel si může vybrat.

První způsobem je přidávat slovo po slovu do jednoduchého formuláře (viz obrázek).

Tato cesta je v některých chvílích trochu otravná, proto s oblibou využívám druhý způsob.

(Avšak svoje opodstatnění to má. Např. narazím na Internetu na slovíčko, které neznám, přeložím si ho a takhle si ho můžu jednoduše uložit, abych už příště věděl, co znamená.)

Druhý způsob je takový, že využijete jednoho velkého textového pole, kde budete sázet slovíčka jedno po druhém a nakonec je všechny jednoduše pomocí jednoho tlačítka uložíte (viz obrázek).

Poznámka: Tento způsob se dá skvěle využít, pokud slovníky máte v elektronické podobě, pak jen stačí mezery najít a nahradit rovnítkem.

Samozřejmě WordBot myslí i na ty, co nemají žádné podklady, a nabízí jim spoustu specificky zaměřených slovníků: Ovoce, dny v týdnu, nepravidelná slovesa, měsíce v roce, škola a hlavně kompletní výukovou lekci 2000 nejpoužívanějších anglických slov, New Headway Elementary a New Headway Pre-Intermediate.

2. krok: zkoušení

Uživatel má zase několik způsobů, jak této funkce využít.

Prvním takovým zpříjemněním je, že pokud víte, že vám dělá problémy naučit se slovíčko z češtiny do jiného jazyka (můj případ), můžete specifikovat zkoušení pouze tímto směrem – Překlad slova z ČJ do druhého již zvoleného jazyka. Samozřejmě je tu i opačná možnost z cizího jazyka do češtiny.

Nejvíce se ale využívané náhodného zkoušení, kdy vám WordBot slovíčka „háže“ na přeskáčku jednou z ČJ, podruhé do ČJ, potřetí zase do češtiny a počtvrté znovu z ČJ atd… Takové zkoušení má výhodu v tom, že uživatel předem neví, zda bude překládat z nebo do češtiny, proto musí být připraven znát oba dva výrazy.

WordBot je výuková aplikace, takže počítá i s tím, že uživatel nemusí znát požadovaný výraz, proto si může jednoduše zobrazit nápovědu (viz obrázek).

Poznámka: uživatele Google Chromu můžu potěšit tím, že zobrazení nápovědy (překladu) můžou docílit klávesovou zkratkou Alt+Q.

3. Krok: radost z úspěchu

Takže pomocí této jednoduché cesty může každý uživatel dosáhnout chtěného výsledku – rychlá a efektivní výuka slovní zásoby jakéhokoliv jazyka. Ověřeno uživateli!

Další funkce

Samozřejmě výčet toho, co WordBot umí, nekončí pouze zkoušením ze slovíček. WordBot umí dobře zacházet se slovníky: pohodlná správa, sdílení s dalšími uživateli, sekce oblíbených slovníků atd…

Nesmím také zapomenout zmínit Fráze. Tato sekce obsahuje několik základních frází, bez kterých se v angličtině a dalších jazycích neobejdete. Samozřejmě je zase připravená pohodlná správa, přidávání dalších vlastních frází, řazení do kategorií atd…

Plány do budoucna

WordBota vyvíjím poměrně již dlouhou dobu (3 měsícem) a za tu dobu jsem vyzkoušel několik uživatelských rozhraní a několik programovacích technik, aby byl výsledek co nejlepší.

Časem bych chtěl vytvořit sekci Výuka, v které by uživatel mohl přidávat vlastní testy, ze kterých by se mohl zase vyzkoušet. Například doplňování chybějících slov do textu, nacházení chyb, zaškrtnout správnou odpověď atd… Tato sekce by měla být časem stěžejní a rozhodujícím faktorem výuky.

Dále bych chtěl pro WordBota vytvořit několik zábavných her také spojených s výukou, i pro ty nejmenší, protože každý se rád někdy odreaguje.

Každé slovíčko, které by uživatel přidal, bych rád doplnil obrázkem a zvukovou nahrávkou, jak se dané slovo vyslovuje. Tady bych mohl ale narazit na problém s autorskými právy a i na problém provedení. Zatím nevím, jak to udělat (v komentářích ocením nápady).

WordBot je zatím v plenkách, ale i přesto si myslím, že má uživatelům co nabídnout. Nejen já jsem už pomocí něho dostal několik pěkných známek z angličtiny a němčiny.

WordBot.cz

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
13 hlasů
Google
(fotka) Jiří ŠifaldaAutor je freelance programátor a blogger.
Web     Twitter     Facebook    

Nové články

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Reklama
Reklama
Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Obrázek ke článku Konference: Moderní informační systémy podporují automatizaci

Konference: Moderní informační systémy podporují automatizaci

Současná situace v šíření onemocnění Covid-19 klade na řadu firem nové nároky a mnohé z nich jsou nyní více než kdy jindy závislé na nejmodernějších informačních technologiích. Proto i v oblasti podnikových informačních systémů vidíme rostoucí důraz na automatizaci nebo na důslednou integraci. Také o těchto trendech se bude mluvit na konferenci Firemní informační systémy, která se koná 24.9.2020 v pražském Kongresovém centru Vavruška na Karlově náměstí.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032023 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý