Řešíme zdrojový kód - vztahy a pravidla
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu
Reklama
Reklama

Řešíme zdrojový kód - vztahy a pravidlaŘešíme zdrojový kód - vztahy a pravidla

 

Řešíme zdrojový kód - vztahy a pravidla

Google       Google       28. 11. 2011       15 274×

Rád experimentuju se zdrojovým kódem. Náhodou jsem narazil na pár jednoduchých vztahů či pravidel. Pokouším se je určitým způsobem zobecnit a udělat v tom jakýsi pořádek. Prozatímní výsledky vám tu předkládám k pobavení, posouzení a možnému praktickému využití.

Reklama
Reklama

Programy jsou psány v určitém jazyce – programovacím jazyce. Je to umělý jazyk a byl stvořen/vyvinut jako přesný jazyk, aby to, co zápis  programovacím jazyce říká, nešlo vyložit jinak. Program funguje jednoznačně tak, jak zápis ve zdrojovém kódu říká. Zároveň je ale programovacímu jazyku dána velká flexibilita, určitou věc lze zapsat mnoha více či méně odlišnými způsoby.

Obdobný jazyk, který má přesnost a zároveň flexibilitu, je jazyk matematiky.

Vlastnosti těchto jazyků podmiňují existenci jednoduchých pravidel pro přesnou změnu tvaru zápisu v daném jazyce. Změnu tvaru beze změny smyslu, správnosti, podstaty toho, co zápis říká, např. pravidla pro úpravu rovnic v matematice.

Myslím si, že tak, jak zacházíme s jazykem matematiky, můžeme analogicky tomu zacházet i s jazykem programovacím. Zdrojový kód je i v mnohém podobný matematickému zápisu. Máme konkrétní programovací jazyk, známe jeho syntaxi a význam symbolů, ze kterých se zápis skládá. Mohli bychom najít, sepsat pravidla, která umožňují přesnou změnu formy určitého zápisu – zdrojového kódu.

Kdyby existovala nějaká ucelená soustava jednoznačných pravidel, jak provádět přesné změny ve zdrojovém kódu, možná bychom mohli doslova „řešit“ zdrojový kód analogicky, jak řešíme rovnice v matematice.

Analogie s matematikou se mi zdají trefné, občas se jich na některých místech přidržím.

Protože jiný programovací jazyk moc neumím (a nejen proto), budou ukázky kódu v jazyce C/C++ (stačí základy).

Poznámka:
Výborné na jazyce C a jazycích z něj odvozených je obecnost a úspornost syntaxe – to přesně se mi hodí, např. geniálně obecně vymyšlený cyklus for. V jazycích odlišných od C by některé úpravy byly složitější. Nicméně s určitými omezeními platí dále uvedené věci i pro odlišné jazyky.

O čem budu psát, jsou až překvapivě jednoduché věci. Možná, že více programátorů ve své kuchyni podobné triky dávno používá, ale veřejně to není známo; žádná knížka o tom nepíše, na Internetu jsem nic nenašel. Třeba mě někdo vyvede z omylu. Nebo je to taková trivialita, že nestojí za to o tom něco psát? Proč? Myslím si, že zvláště pro začátečníky v programování, kteří ještě v programovacím jazyce neumí „myslet“, může být představovaný přístup nejvíce přínosný.

Nahrazení identifikátoru proměnné

O co jde, ukážu na jednoduchém kódu:

// Vypíše čísla od 0 do 9
for (int x = 0; x < 10; x++) {
    printf("%d\n", x);	
}

Můžu klidně přejmenovat identifikátor x ve všech výskytech třeba za y a smysl programu a jeho funkčnost se touto změnou nezmění. Na tom nic zajímavého není.

Co mi připadá přínosnější…

Můžu taky identifikátor x „přejmenovat“ (nahradit) ve všech výskytech třeba za (x+3) a smysl programu se ani touto změnou nezmění.

Udělám to, doslova nahradím identifikátor x za (x+3) a dostanu:

for (int (x+3) = 0; (x+3) < 10; (x+3)++) {
    printf("%d\n", (x+3));
}

Ve dvou místech tím vznikla syntaktická chyba, nevadí – ještě jsem neskončil. Nyní po tomto nahrazení udělám to, čemu budu dále říkat: „Obnovit správnou syntaxi po nahrazení“

Podrobně rozepíšu jednotlivé případy.

Syntaktická chyba 1:

int (x+3) = 0;

Překladači jazyka vadí, že (x+3) není L-hodnota. I když ten zápis logiku má, syntaxe tohle nedovoluje.

Obnovit správnou syntaxi po nahrazení můžu:

a) Úvahou:

  • Ten kód slovy znamená: „(x+3) je celé číslo, jehož výchozí hodnota je 0“. Jestliže (x+3) je celé číslo, pak také x musí být celé číslo, a má-li být hodnota (x+3) rovna 0, musí být hodnota x rovna -3

b) Mechanicky:

  • Je to jednoduchá rovnice, kterou vyřeším odečtením 3 od obou stran. Oběma způsoby vychází, že zápis:
int (x+3) = 0;

je to samé, jako už syntakticky správný zápis:

int x = -3;

Poznámka:
V průběhu úprav neřeším, že má určitý číselný typ v programovacím jazyce omezený rozsah. Pro potřeby podobných úprav prostě a naivně předpokládám, že všechny celočíselné typy pojmou jakékoli celé číslo, jaké potřebuju. Teprve v okamžiku, kdy mám upravený a syntakticky správný program a chci ho spustit, zkontroluju, zdali mi někde něco nepřeteklo apod. Obecně, jde tu spíše o význam toho, co svým zápisem programovací jazyk říká, než o omezení média.
Vypomáhám si touto analogií:
V matematice také v průběhu úprav neřeším, že výsledek nějakého výpočtu bude nakonec napsán na papír, kam se vejde jen omezený počet cifer…

Syntaktická chyba 2:

(x+3)++

Překladač opět hlásí chybu, (x+3) není L-hodnota.

Obnovit správnou syntaxi po nahrazení můžu:

a) Úvahou:

  • Ten kód slovy znamená: „Zvyš hodnotu (x+3) o 1“ protože +3 ve výrazu (x+3) je konstanta, lze příkaz splnit jedině tak, že se o 1 zvýší proměnná x

b) Mechanicky:

  • Kód si rozepíšu jako (x+3) = (x+3) + 1 a mám rovnici, kterou zjednoduším odečtením 3 od obou stran a dostanu výsledek: x = x + 1, což je zkráceně ono x++

Oběma způsoby vychází, že:

(x+3)++

je totéž jako už syntakticky správný zápis:

x++

Poznámka:
Pokud je někde x++ součástí jiného výrazu, je třeba to ošetřit a myslet na rozdíl mezi pre-inkrement a post-inkrement.

Kód je v tuto chvíli už funkční, pro přehlednost ještě upravím nerovnici:

(x+3) < 10

Odečtením 3 od obou stran dostanu:

x < 7

A po odstranění zbylé zbytečné závorky konečně dostanu upravený program:

// Vypíše čísla od 0 do 9
for (int x = -3; x < 7; x++) {
    printf("%d\n", x+3);
}

Trošku odlišný kód, který ale funguje úplně stejně, jako kód výchozí. Můžu v tomto kódu na zkoušku provést opačnou úpravu, kdy identifikátor x nahradím za (x-3) a dostanu zase tu výchozí formu kódu.

Myslím, že je vidět, že to bude fungovat nejen pro trojku. Není důležité, kterou konstantu přičítám nebo odečítám, princip je stejný u libovolné celočíselné konstanty.

Je to jen pár mechanických pravidel, která si člověk rychle osvojí a  zautomatizuje. Když mám daleko složitější kód, kde se daná proměnná vyskytuje na mnoha místech, tento přístup k věcem pak velmi usnadňuje úpravy; jsou přímočařejší.

Závěr

V článku jsem se pokusil ukázat, že lze mechanicky vzít identifikátor proměnné a nahradit ho za výraz (identifikátor + konstanta) nebo (identifikátor - konstanta) (kde tu konstantu zvolím třeba tak, aby se mi někde něco vyrušilo, zjednodušilo). Po provedení úprav obnovujících správnost syntaxe programovacího jazyka dostanu správný kód, který funguje stejně jako kód výchozí, ale má trochu jiný tvar. Může být třeba lepší, výstižnější, jednodušší, rychlejší než kód výchozí. To, v jakém smyslu je lepší, si řídím tím, jaké provádím nahrazení.

To, co píšu, neberte prosím jako danou věc a hotovo. Píšu jen svůj osobní pohled na věc. Věřím, že se ty myšlenky a jejich forma mohou nějakým způsobem rozvíjet dál. Někdo, kdo to bude číst, může mít třeba lepší nápad – co mi nedošlo – a myšlenky budou moci vykročit za hranice mých limitů, ku prospěchu všech. Proto to vlastně dělám. Budu rád za dotazy a připomínky.

Máte-li k věci co říct, pište, prosím. :-)

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
36 hlasů
Google
Programátor amatér.

Nové články

Obrázek ke článku Delphi 10.1.2 (Berlin Update 2) – na co se můžeme těšit

Delphi 10.1.2 (Berlin Update 2) – na co se můžeme těšit

Touto roční dobou, kdy je zem pokrytá barevným listím a prsty křehnou v mrazivých ránech, se obvykle těšíme na zbrusu novou verzi RAD Studia. Letos si však ale budeme muset počkat na Godzillu a Linux až do jara. Vezměme tedy za vděk alespoň updatem 2 a jelikož dle vyjádření pánů z Embarcadero se budou nové věci objevovat průběžně, pojďme se na to tedy podívat.

Reklama
Reklama
Obrázek ke článku Konference: Moderní datová centra pro byznys dneška se koná už 24. 11.

Konference: Moderní datová centra pro byznys dneška se koná už 24. 11.

Stále rostoucí zájem o cloudové služby i maximální důraz na pružnost, spolehlivost a bezpečnost IT vedou k výrazným inovacím v datových centrech. V infrastruktuře datových center hraje stále významnější roli software a stále častěji se lze setkat s hybridními přístupy k jejich budování i provozu.

Obrázek ke článku Konference: Mobilní technologie mají velký potenciál pro byznys

Konference: Mobilní technologie mají velký potenciál pro byznys

Firmy by se podle analytiků společnosti Gartner měly  rychle přizpůsobit skutečnosti, že mobilní technologie už zdaleka nejsou horkou novinkou, ale standardní součástí byznysu. I přesto - nebo možná právě proto - tu nabízejí velký potenciál. Kde tedy jsou ty největší příležitosti? I tomu se bude věnovat již čtvrtý ročník úspěšné konference Mobilní řešení pro business.

Obrázek ke článku Hackerský kongres přiveze v září do Prahy špičky světové kryptoanarchie

Hackerský kongres přiveze v září do Prahy špičky světové kryptoanarchie

Hackerský kongres HCPP16 pořádá od 30. září do 2. října nezisková organizace Paralelní Polis již potřetí, a to ve stejnojmenném bitcoinovém prostoru v pražských Holešovicích. Letos přiveze na třídenní konferenci přes 40 většinou zahraničních speakerů – lídrů z oblastí technologií, decentralizované ekonomiky, politických umění a aktivismu. Náměty jejich přednášek budou také hacking, kryptoměny, věda, svoboda nebo kryptoanarchie.

loadingtransparent (function() { var po = document.createElement('script'); po.type = 'text/javascript'; po.async = true; po.src = 'https://apis.google.com/js/plusone.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(po, s); })();
Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032016 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý