Řešíme zdrojový kód - vztahy a pravidla
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu
Reklama

Řešíme zdrojový kód - vztahy a pravidlaŘešíme zdrojový kód - vztahy a pravidla

 
Hledat
Moderní platforma pro vytvoření vašeho nového webu – Wix.com.
Nyní už můžete mít web zdarma.
Vybavení pro Laser Game
Spuštěn Filmový magazín
Laser Game Brno

Řešíme zdrojový kód - vztahy a pravidla

Google       Google       28. 11. 2011       18 305×

Rád experimentuju se zdrojovým kódem. Náhodou jsem narazil na pár jednoduchých vztahů či pravidel. Pokouším se je určitým způsobem zobecnit a udělat v tom jakýsi pořádek. Prozatímní výsledky vám tu předkládám k pobavení, posouzení a možnému praktickému využití.

Reklama
Reklama

Programy jsou psány v určitém jazyce – programovacím jazyce. Je to umělý jazyk a byl stvořen/vyvinut jako přesný jazyk, aby to, co zápis  programovacím jazyce říká, nešlo vyložit jinak. Program funguje jednoznačně tak, jak zápis ve zdrojovém kódu říká. Zároveň je ale programovacímu jazyku dána velká flexibilita, určitou věc lze zapsat mnoha více či méně odlišnými způsoby.

Obdobný jazyk, který má přesnost a zároveň flexibilitu, je jazyk matematiky.

Vlastnosti těchto jazyků podmiňují existenci jednoduchých pravidel pro přesnou změnu tvaru zápisu v daném jazyce. Změnu tvaru beze změny smyslu, správnosti, podstaty toho, co zápis říká, např. pravidla pro úpravu rovnic v matematice.

Myslím si, že tak, jak zacházíme s jazykem matematiky, můžeme analogicky tomu zacházet i s jazykem programovacím. Zdrojový kód je i v mnohém podobný matematickému zápisu. Máme konkrétní programovací jazyk, známe jeho syntaxi a význam symbolů, ze kterých se zápis skládá. Mohli bychom najít, sepsat pravidla, která umožňují přesnou změnu formy určitého zápisu – zdrojového kódu.

Kdyby existovala nějaká ucelená soustava jednoznačných pravidel, jak provádět přesné změny ve zdrojovém kódu, možná bychom mohli doslova „řešit“ zdrojový kód analogicky, jak řešíme rovnice v matematice.

Analogie s matematikou se mi zdají trefné, občas se jich na některých místech přidržím.

Protože jiný programovací jazyk moc neumím (a nejen proto), budou ukázky kódu v jazyce C/C++ (stačí základy).

Poznámka:
Výborné na jazyce C a jazycích z něj odvozených je obecnost a úspornost syntaxe – to přesně se mi hodí, např. geniálně obecně vymyšlený cyklus for. V jazycích odlišných od C by některé úpravy byly složitější. Nicméně s určitými omezeními platí dále uvedené věci i pro odlišné jazyky.

O čem budu psát, jsou až překvapivě jednoduché věci. Možná, že více programátorů ve své kuchyni podobné triky dávno používá, ale veřejně to není známo; žádná knížka o tom nepíše, na Internetu jsem nic nenašel. Třeba mě někdo vyvede z omylu. Nebo je to taková trivialita, že nestojí za to o tom něco psát? Proč? Myslím si, že zvláště pro začátečníky v programování, kteří ještě v programovacím jazyce neumí „myslet“, může být představovaný přístup nejvíce přínosný.

Nahrazení identifikátoru proměnné

O co jde, ukážu na jednoduchém kódu:

// Vypíše čísla od 0 do 9
for (int x = 0; x < 10; x++) {
    printf("%d\n", x);	
}

Můžu klidně přejmenovat identifikátor x ve všech výskytech třeba za y a smysl programu a jeho funkčnost se touto změnou nezmění. Na tom nic zajímavého není.

Co mi připadá přínosnější…

Můžu taky identifikátor x „přejmenovat“ (nahradit) ve všech výskytech třeba za (x+3) a smysl programu se ani touto změnou nezmění.

Udělám to, doslova nahradím identifikátor x za (x+3) a dostanu:

for (int (x+3) = 0; (x+3) < 10; (x+3)++) {
    printf("%d\n", (x+3));
}

Ve dvou místech tím vznikla syntaktická chyba, nevadí – ještě jsem neskončil. Nyní po tomto nahrazení udělám to, čemu budu dále říkat: „Obnovit správnou syntaxi po nahrazení“

Podrobně rozepíšu jednotlivé případy.

Syntaktická chyba 1:

int (x+3) = 0;

Překladači jazyka vadí, že (x+3) není L-hodnota. I když ten zápis logiku má, syntaxe tohle nedovoluje.

Obnovit správnou syntaxi po nahrazení můžu:

a) Úvahou:

  • Ten kód slovy znamená: „(x+3) je celé číslo, jehož výchozí hodnota je 0“. Jestliže (x+3) je celé číslo, pak také x musí být celé číslo, a má-li být hodnota (x+3) rovna 0, musí být hodnota x rovna -3

b) Mechanicky:

  • Je to jednoduchá rovnice, kterou vyřeším odečtením 3 od obou stran. Oběma způsoby vychází, že zápis:
int (x+3) = 0;

je to samé, jako už syntakticky správný zápis:

int x = -3;

Poznámka:
V průběhu úprav neřeším, že má určitý číselný typ v programovacím jazyce omezený rozsah. Pro potřeby podobných úprav prostě a naivně předpokládám, že všechny celočíselné typy pojmou jakékoli celé číslo, jaké potřebuju. Teprve v okamžiku, kdy mám upravený a syntakticky správný program a chci ho spustit, zkontroluju, zdali mi někde něco nepřeteklo apod. Obecně, jde tu spíše o význam toho, co svým zápisem programovací jazyk říká, než o omezení média.
Vypomáhám si touto analogií:
V matematice také v průběhu úprav neřeším, že výsledek nějakého výpočtu bude nakonec napsán na papír, kam se vejde jen omezený počet cifer…

Syntaktická chyba 2:

(x+3)++

Překladač opět hlásí chybu, (x+3) není L-hodnota.

Obnovit správnou syntaxi po nahrazení můžu:

a) Úvahou:

  • Ten kód slovy znamená: „Zvyš hodnotu (x+3) o 1“ protože +3 ve výrazu (x+3) je konstanta, lze příkaz splnit jedině tak, že se o 1 zvýší proměnná x

b) Mechanicky:

  • Kód si rozepíšu jako (x+3) = (x+3) + 1 a mám rovnici, kterou zjednoduším odečtením 3 od obou stran a dostanu výsledek: x = x + 1, což je zkráceně ono x++

Oběma způsoby vychází, že:

(x+3)++

je totéž jako už syntakticky správný zápis:

x++

Poznámka:
Pokud je někde x++ součástí jiného výrazu, je třeba to ošetřit a myslet na rozdíl mezi pre-inkrement a post-inkrement.

Kód je v tuto chvíli už funkční, pro přehlednost ještě upravím nerovnici:

(x+3) < 10

Odečtením 3 od obou stran dostanu:

x < 7

A po odstranění zbylé zbytečné závorky konečně dostanu upravený program:

// Vypíše čísla od 0 do 9
for (int x = -3; x < 7; x++) {
    printf("%d\n", x+3);
}

Trošku odlišný kód, který ale funguje úplně stejně, jako kód výchozí. Můžu v tomto kódu na zkoušku provést opačnou úpravu, kdy identifikátor x nahradím za (x-3) a dostanu zase tu výchozí formu kódu.

Myslím, že je vidět, že to bude fungovat nejen pro trojku. Není důležité, kterou konstantu přičítám nebo odečítám, princip je stejný u libovolné celočíselné konstanty.

Je to jen pár mechanických pravidel, která si člověk rychle osvojí a  zautomatizuje. Když mám daleko složitější kód, kde se daná proměnná vyskytuje na mnoha místech, tento přístup k věcem pak velmi usnadňuje úpravy; jsou přímočařejší.

Závěr

V článku jsem se pokusil ukázat, že lze mechanicky vzít identifikátor proměnné a nahradit ho za výraz (identifikátor + konstanta) nebo (identifikátor - konstanta) (kde tu konstantu zvolím třeba tak, aby se mi někde něco vyrušilo, zjednodušilo). Po provedení úprav obnovujících správnost syntaxe programovacího jazyka dostanu správný kód, který funguje stejně jako kód výchozí, ale má trochu jiný tvar. Může být třeba lepší, výstižnější, jednodušší, rychlejší než kód výchozí. To, v jakém smyslu je lepší, si řídím tím, jaké provádím nahrazení.

To, co píšu, neberte prosím jako danou věc a hotovo. Píšu jen svůj osobní pohled na věc. Věřím, že se ty myšlenky a jejich forma mohou nějakým způsobem rozvíjet dál. Někdo, kdo to bude číst, může mít třeba lepší nápad – co mi nedošlo – a myšlenky budou moci vykročit za hranice mých limitů, ku prospěchu všech. Proto to vlastně dělám. Budu rád za dotazy a připomínky.

Máte-li k věci co říct, pište, prosím. :-)

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
36 hlasů
Google
Programátor amatér.

Nové články

Obrázek ke článku SODAT vidí budoucnost datové bezpečnosti ve strojovém učení

SODAT vidí budoucnost datové bezpečnosti ve strojovém učení

Firmy chrání svá citlivá data často nedostatečně. Podle průzkumu společnosti SODAT se v minulém roce setkalo až 80 % z nich s bezpečnostním incidentem ztráty nebo úniku dat. Jedna z pilotních firem, která testovala novou verzi řešení SODAT Protection & Analytics 2.0pro bezpečností analýzu a monitoring dat díky novince zjistila, kdo z disku smazal důležité výkresy a mohla na incident včas reagovat.

Reklama
Reklama
Obrázek ke článku Kontrolujete pracovní emaily i na dovolené? 7 tipů odborníka, jak nepřijít o data

Kontrolujete pracovní emaily i na dovolené? 7 tipů odborníka, jak nepřijít o data

Letní měsíce jsou pro většinu zaměstnanců spojené s každoroční dovolenou. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že v roce 2017 podnikli Češi přes 13 milionů delších cest (tzn. s více než čtyřmi noclehy). Přitom právě na období července, srpna a září připadá více než 7,5 milionů z nich. Nicméně tradiční představu o dovolené jako o čase, kdy má práci na starost někdo jiný, Češi boří. 

Obrázek ke článku 10 SEO mýtů, které už nemusíte v roce 2018 řešit

10 SEO mýtů, které už nemusíte v roce 2018 řešit

„Kolik má být na stránce klíčových slov?“, „Nemáš vyplněný meta tag keywords, to nebude fungovat.“, „Katalogy jsou mrtvý“. Také jste už slyšeli některé z těchto otázek? Pojďme si na ně konečně jednou provždy odpovědět.

Obrázek ke článku Trend Micro pomohlo usvědčit viníky v mezinárodním případu Scan4You

Trend Micro pomohlo usvědčit viníky v mezinárodním případu Scan4You

Společnost Trend Micro Incorporated, globální lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti, oznámila podrobnosti o své úzké spolupráci s FBI v případu Scan4You. Trend Micro se podílelo na identifikaci osob, které byly spojeny se službou Scan4You Counter Antivirus, což vedlo k jejich odsouzení.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032018 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý