Seriál návrhových vzorů – 1. díl
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu
Reklama

Seriál návrhových vzorů – 1. dílSeriál návrhových vzorů – 1. díl

 

Seriál návrhových vzorů – 1. díl

Google       Google       10. 4. 2012       53 707×

Znalost návrhových vzorů je jednou ze základních vlastností dobrého programátora v objektově orientovaném jazyce. V krátkém seriálu se pokusím přiblížit ty nejzákladnější z nich. V tomto díle se podíváme na utility class (knihovní třídu), singleton (jedináčka) a messenger (přepravku).

Reklama
Reklama

Co jsou návrhové vzory?

Toto je první otázka, kterou jste si (možná) položili. Návrhový vzor je způsob postupu, dle kterého upravíme náš postup při tvorbě programu. Je to, jako když stavíte dům. Můžete to udělat mnoha způsoby, ale který si vyberete? Ten který je lety ověřený a funkční. Návrhové vzory jsou ověřené programovací "styly" nebo "postupy".

Proč bych měl nějaký návrhový vzor používat?

Toto je pravděpodobně druhá nejčastější otázka. Kdykoliv něco děláme, můžeme použít dva způsoby. První způsob je ten, který funguje, a druhý je ten, kterým je to správně. Použití návrhových vzorů nám umožňuje napsat kód, ve kterém je pro jiného člověka snazší se orientovat. Jelikož jsou to ověřené způsoby, je menší šance, že uděláme chybu. Takovýchto důvodů je více. Teď si možná říkáte, že není třeba je využívat, ale až si o nich něco přečtete, uvidíte, že to má svou logiku.

Pokud si při čtení seriálu řeknete například: "Tohle dělám běžně, jen mě nikdy nenapadlo tomu říkat messenger," tak je vše v naprostém pořádku. Většina návrhových vzorů jsou velmi jednoduché a standardní postupy, jen je někdo sepsal, dal jim název a určil jim nějaká pravidla.

Pro ukázky zdrojových kódů budu používat programovací jazyk Java, protože je mi nejbližší. Správně ale tušíte, že návrhové vzory nemají s Javou vůbec nic společného a jedná se o věc, která je víceméně jazykově nezávislá.

Utility class (knihovní třída)

Začínáme trošku paradoxně. Knihovní třída návrhový vzor tak nějak je a tak trošku není. Je to osvědčený a používaný postup, který je ale lehce proti objektově orientovanému programování.

Utility class je třída, která má všechny atributy a metody statické. Ve třídě uvádíme privátní konstruktor, abychom předešli možnosti vytvoření instance. Dále také znemožňujeme od třídy dědit, což uděláme například klíčovým slovem final v Javě nebo sealed v C#. Více viz zdrojový kód.

final class KnihovniTrida{
  private KnihovniTrida(){} // privátní konstruktor
  
  public static int secti(int a, int b){
    return a + b;
  }
  
  public static double umocniOdmocni(double a){
    return Math.sqrt(a*a);
  }
}

public class Main{
  public static void main(String[] args) {
    KnihovniTrida.secti(1, 1);
    KnihovniTrida.umocniOdmocni(-5.0);
  }
}

Metody z utility class budeme tedy vždy volat staticky a objekty či proměnné, se kterými budou metody pracovat, jí musíme předat jako formální parametry. Typickým Javovským příkladem knihovní třídy je třída Math viz Java Core API.

Messenger (přepravka)

Messenger je druh třídy, která má přesně tolik atributů, kolik v ní potřebujeme "přenést" hodnot. To sice může vypadat jako úplně normální třída, přeci jen se ale v něčem liší.

Jelikož instance messengeru jsou tzv. immutable objects, atributy jsou veřejné konstanty. Tyto konstanty jsou nastaveny v konstruktoru a pak už je nelze změnit, což nám zajišťuje bezpečné předání dat. Díky tomu, že jsou konstanty veřejné, k nim lze jednoduše přistupovat. Přesto se však k těmto atributům někdy dělají gettery, ze zvyku.

Kdy messenger využijeme? Laicky řečeno, pokud potřebujeme donutit metodu, aby vracela více hodnot najednou (vrátí sice stále jen jeden messenger, ale ten má více atributů), nebo když potřebujeme předat více hodnot jedním parametrem. Typické použití: puntík se souřadnicemi. Více nám opět poví zdrojový kód.

class Puntik{ // přepravka
  public final int x;
  public final int y;
  
  public Puntik(int x, int y){
    this.x = x;
    this.y = y;
  }
}

class Platno{
  /**
   * nějaké metody, definice, konstruktory
   */
  
  public nakresliPuntik(Puntik p){
    /* nějaká implementace kreslení */
  }
  
  public nakresliPuntik(int x, int y){
    /* nějaká implementace kreslení */
  }
}

public class Main{
  public static void main(String[] args) {
    Platno pl = new Platno(); // vytvoříme instanci plátna
    Puntik puntik = new Puntik(5,5); // budeme kreslit na souřadnice 5,5
    pl.nakresliPuntik(puntik); // s využitím přepravky
    pl.nakresliPuntik(puntik.x,puntik.y); //s podivným využitím přepravky
    pl.nakresliPuntik(5,5); // špatně, bez využití přepravky
  }
}

Myslím, že z ukázkového zdroje musí být jasné, k čemu slouží přepravka. A po přečtení další části uvidíte, že třída Platno v tomto příkladu může být klidně jedináčkem.

Singleton (jedináček)

Singleton je třída, která se vyznačuje tím, jak už název napovídá, že má právě jednu instanci. Zdá se to zbytečné? Opak je pravdou. Navrhujeme-li například systém pro restauraci, restaurace bude pravděpodobně jedináček. Takovýchto případů bychom mohli vymyslet spoustu. 

Jediné instance docílíme tak, že třída bude mít jako atribut statickou konstantu dané třídy, která bude ihned inicalizována voláním privátního konstruktoru. Dále stačí vytořit k této instanci, samozřejmě statický, getter, zpravidla pojmenovaný getInstance(). Tato možnost se lehce překrývá s návrhovým vzorem static factory method (statická tovární metoda), který si popíšeme v některém z dalších dílů seriálu. Nyní se však zaměříme na příklad zdrojového kódu našeho singletonu.

class Programujte{ // jedináček, pravé Programujte je jenom jedno

  private static final Programujte INSTANCE = new Programujte(); // naše jediná instance Programujte
  
  private Programujte(){} // privátní konstruktor, zamezuje vytvoření další instance
  
  public static Programujte getInstance(){ // k té jediné se dostaneme tímto gettrem
    return INSTANCE;
  }
  
  public void vypisClanky(){
    System.out.println("Vypisuji články...");
  }
}

public class Main{
  public static void main(String[] args) {
    Programujte.getInstance().vypisClanky();
  }
}

Tím jsme u konce tohoto dílu seriálu. Doufám, že pro vás byl zajímavý. V příštím díle se můžete těšit na static factory method (statickou tovární metodu) a servant (služebníka). Máte-li nějaké připomínky, náměty či poznámky, neváhejte se podělit v komentářích.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
33 hlasů
Google
(fotka) Radek BoudaRadek Bouda studuje na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Programuje v jazyce Java a zajímá se platformu .NET. Kromě programování má rád také cyklistiku, volejbal, skauting a pohyb venku obecně.
Web     Twitter     Facebook    

Nové články

Obrázek ke článku SODAT vidí budoucnost datové bezpečnosti ve strojovém učení

SODAT vidí budoucnost datové bezpečnosti ve strojovém učení

Firmy chrání svá citlivá data často nedostatečně. Podle průzkumu společnosti SODAT se v minulém roce setkalo až 80 % z nich s bezpečnostním incidentem ztráty nebo úniku dat. Jedna z pilotních firem, která testovala novou verzi řešení SODAT Protection & Analytics 2.0pro bezpečností analýzu a monitoring dat díky novince zjistila, kdo z disku smazal důležité výkresy a mohla na incident včas reagovat.

Reklama
Reklama
Obrázek ke článku Kontrolujete pracovní emaily i na dovolené? 7 tipů odborníka, jak nepřijít o data

Kontrolujete pracovní emaily i na dovolené? 7 tipů odborníka, jak nepřijít o data

Letní měsíce jsou pro většinu zaměstnanců spojené s každoroční dovolenou. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že v roce 2017 podnikli Češi přes 13 milionů delších cest (tzn. s více než čtyřmi noclehy). Přitom právě na období července, srpna a září připadá více než 7,5 milionů z nich. Nicméně tradiční představu o dovolené jako o čase, kdy má práci na starost někdo jiný, Češi boří. 

Obrázek ke článku 10 SEO mýtů, které už nemusíte v roce 2018 řešit

10 SEO mýtů, které už nemusíte v roce 2018 řešit

„Kolik má být na stránce klíčových slov?“, „Nemáš vyplněný meta tag keywords, to nebude fungovat.“, „Katalogy jsou mrtvý“. Také jste už slyšeli některé z těchto otázek? Pojďme si na ně konečně jednou provždy odpovědět.

Obrázek ke článku Trend Micro pomohlo usvědčit viníky v mezinárodním případu Scan4You

Trend Micro pomohlo usvědčit viníky v mezinárodním případu Scan4You

Společnost Trend Micro Incorporated, globální lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti, oznámila podrobnosti o své úzké spolupráci s FBI v případu Scan4You. Trend Micro se podílelo na identifikaci osob, které byly spojeny se službou Scan4You Counter Antivirus, což vedlo k jejich odsouzení.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032018 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý