Názory ke článku LaTeX 1. – Co to je a proč se ho chtít učit?
21. 8. 2013
Adobe Indesign je absolútnym štandardom v oblasti DTP. Písať o Texu a spol., porovnávať ho s Wordom, argumentovať nedostatkami z obdobia vzniku Texu a neuviesť Indesign je podľa mňa chybou. Plus existuje grafická alternatíva Indesignu v open source: Scribus.
Jedinou výhodou Texu je asi nulová cena, ale tú ma aj Scribus.
Tex v dobe vzniku bol špička ale časy sa pohli. Mám k Texu úctu, videl som pár publikácii robených v Texu a klobúk dole. Ale Tex a spol. je už podľa mňa anachronizmus.
Nerobím v Texu, tak by ma zaujímalo, čo vie urobiť, čo by Indesign nevedel.
#1 palo
On je TeX určen především na sazbu technických publikací s kvantem matematických vzorců, definic a podobných věcí. A v tomhle je opravdu špičkou. Adobe Indesign a různé DTP programy jsou podle mne na něco trochu jiného. V těch nasázím časopis, brožurku nebo leták, ale na bakalářku z technických oborů bych použil LaTeX...
21. 8. 2013
#1 palo
Asi jsem zatížen pracovním prostředním (doktorand na technické VŠ), ale všichni kolem mne píší vše v LaTeXu - zprávy, závěrečné práce, články, skripta, knihy. Píší v něm jak kolegové starší, tak se v něm učí mladí studenti. TeX (LaTeX) je standard a navždy bude, má mimořádnou podporu, rozuměj volně šiřitelné balíky, šablony atp., a nesmírně velkou komunitu. Je to standard, o kterém podle mého nemá mnoho smysl diskutovat.
21. 8. 2013
Kdo by chtěl použít webovou aplikaci na vytváření dokumentů v LaTeX, tak doporučuji tex.mendelu.cz
21. 8. 2013
#3 Miloslav Capek
Ako tak lovím v pamäti, tak tiem Texové publikácie boli tuším učebnica jazyka C a literárny časopis (ten v Xelaxexu), ten ale zalomil študent MatFyzu UK. Takže to asi naozaj bude lokálny štandard pre technické vedy.
Všade inde vládne Adobe, kde tu Corel. Firemná grafika, náročnejšie knihy.. áno pohybujem sa v tejto oblasti a Tex poznám skorej z linuxových magazíov ako z praxe.
#5 palo
Ahoj,
abych se přiznal, tak nejsem až takový odborník na všeobecné sázecí systémy a způsoby psaní. Píšu pomocí LaTeXu všechny své školní práce a neustále vidím skripta i knihy, na nichž je napsáno "set by AMS-TeX" či podobná hesla, a tak jsem vypozoroval, že spousta knih takto vzniká. Nechci ze sebe dělat odborníka, o LaTeXu zde ještě nic nebylo (alespoň já si ničeho takového nevšiml), a tak jsem chtěl udělat článek o této tématice. Přikláním se však i k tomu, co zde již zaznělo, veškeré závěrečné práce se u nás standardně dělají v LaTeXu.
Pokud se pohybujete v této oblasti, určitě se musím sklonit před téměř jakýmkoliv názorem, protože jsem fyzik, možná bych byl i rád za občasnou konzultaci toho, co budu psát do budoucnosti, bylo-li by to možné.
Jimmy
23. 8. 2013
#6 found
Super, palec hore :)
Jestli to dotáhneš k nějakym praktickym tutoriálum (OK, je jich na netu ranec, ale což) tak pevně věřím že si to svoje čtenáře najde, hlavně teda s přihlédnutím k následujícímu začínajícímu semestru. :)
16. 11. 2013
Domnívám se, že plainTeX není oproti LaTeXu nepřátelský - spíš to dokonce vidím naopak. PlainTeX s nějakými snadno pochopitelnými makry (jako je třeba OPmac pana Olšáka). Člověk se naučí něco trvalého a sám si s jednoduchým nástrojem řeší vše co potřebuje. Běžný LaTeXista naopak musí obvykle spoléhat na to, že nějaký jeho konkrétní problém, řeší nějaký balíček, který musí někde stáhnout, ovládnout a doufat, že se mu nebude prát s nějakým jiným potřebným balíčkem. Souhlasím s panem Olšákem, že... "Stačí umět TeX (tj. přečíst řádově 100 stránek dokumentace) na rozdíl od stovek až tisíců stránek k jednotlivým balíčkům. Každý si může vybrat, co se mu jeví jednodušší." - Více, viz abclinuxu/články TeX