6 marketingových trendů pro rok 2015 – jak s nimi nakládáme my a na co se zaměřujeme nejvíce
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

6 marketingových trendů pro rok 2015 – jak s nimi nakládáme my a na co se zaměřujeme nejvíce6 marketingových trendů pro rok 2015 – jak s nimi nakládáme my a na co se zaměřujeme nejvíce

 
Hledat
Vybavení pro Laser Game
Laser Game Brno

6 marketingových trendů pro rok 2015 – jak s nimi nakládáme my a na co se zaměřujeme nejvíce

Google       Google       22. 1. 2015       17 527×

Forbes vydal seznam hlavních trendů pro rok 2015, na které bude důležité myslet v letošním roce. Popravdě si nemyslím, že by se nějak zvlášť lišily od těch v roce 2014, ale v tomto článku bych se chtěl zaměřit na to, jak jsme se v uplynulém roce, i dříve, s těmi trendy poprali my a co nám přijde v dnešní době na českém trhu z těchto bodů nejdůležitější.

Reklama
Reklama

Forbes článek publikoval před měsícem a upozornili mě na něj dnes Tyinternety.cz. Jak jsem psal v úvodu článku, cílem zde není zkopírovat informace ze článku Forbes, ale spíše se více pověnovat zmíněným bodům z naší strany – na co jsme se zaměřili, co a jak jsme dělali a proč.

Na úvod je dobré zmínit, že si téměř vším procházíme dnes a denně. A hodně zkoušíme.

Provozujeme sportovní centrum Sport Balkán v Brně, ve kterém máme Bowling Bar s 6 dráhami, kulečníky, squashovými kurty a mimo jiné zde je i Hot City Yoga. Máme v Brně také Laser Arénu, kterou jsme kompletně postavili, včetně vývoje vlastních technologií. Provozujeme Muzeum Tupeské Keramiky, dílnu, ve které vyvíjíme nové prvky a zařízení pro české a slovenské Laser Arény a dále provozujeme několik e-shopů, online magazínů, služeb a staráme se komplexně o marketing brněnských podniků.

Díky tomu, že sami provozujeme služby pro veřejnost (provozujeme zmíněné podniky), vnímáme marketing trochu jinak, resp. víme, které IT služby běžně nabízené podnikům opravdu fungují a které jsou jen pozlátkem s cílem vydělat těm, kteří zmíněné služby nabízejí.

Takže když za vámi přijde člověk, který vám na první schůzce nabídne 360° vizualizaci podniku, SEO, nové logo, web a registraci do dvou miliard katalogů, vyhoďte ho. Není nic horšího, než dělat marketing na papíře, bez znalosti zákazníků, prostředí a vazeb.

Dobrý marketing nejde dělat pouze z kanceláře a za tím si stojím.

Proto, když řešíme možnosti propagace s klientem, řešíme v zásadě celý jeho byznys.

A ještě než se dotknu témat, jež jsou cílem tohoto článku, je dobré také zmínit, že zmíněné body, které zde rozepíšu, v našem případě opravdu skvěle fungují. Pomohly nám o statisíce zvednout tržby, zaplnit jinak prázdné večery v restauracích nebo vyprodat skladové zásoby zboží. Prostě to funguje.

Nicméně je vhodné připomenout, že dělat totéž není totéž. Stejně, jako jde dělat SEO více způsoby, tak i zde platí, že danou věc je třeba dělat dobře. Hodně dobře, a věnovat se jí. Stále. A prostým konstatováním „tak se nám Máňa postará o fejsbůk“ nevyřešíte nic, protože kvalitativní rozdíl v pojetí bývá propastný.

Dost už ale úvodu, pojďme na jednotlivá témata.

1. – Optimalizace pro mobilní zařízení

Ačkoli to vypadá, že hitem roku 2015 budou mobilní verze, tak ne. Forbes zde zmiňuje, že zatímco v roce 2014 byly hitem mobilní appky, responzivní weby apod., v letošním roce se budou firmy zaměřovat na interakci se svými zákazníky – na mobilu, sociálních sítích a celkově větší prim dostane mobilní obsah.

Pro mě to zní dost nabubřele, nicméně být mobilní dnes není výhodou. Je to téměř existenční nutnost.

Můžeme se bavit o tom, že je dobré, aby si zákazníci mohli přečíst na svém mobilu aktuální meníčka restaurace, provedli rezervaci ve sportovním centru nebo dokázali reagovat se svým podnikem, třeba na sociálních sítích. Ale práce nekončí tím, že si zákazník udělá rezervaci. Je třeba s ním pracovat i nadále – a pokud s ním dokážete i nadále pracovat pomocí jeho mobilního telefonu, vyhrajete.

V praxi to znamená, že zákazník si skrze mobilní telefon vyhledá Laser Arény v okolí na svém mobilním telefonu, pak na svém mobilním telefonu rezervaci provede, přijde si zahrát a po hře mu na Facebook dáte jeho fotku ze hry, zeptáte se ho, jak se mu hrálo, přátelé ze hry jej otagují, vy zjistíte zpětnou vazbu a zákazník dostane pocit, že se mu firma věnuje, že se o něj zajímá, a začne ji mít rád.

Z rezervace vezmete jeho e-mail a po dvou měsících od poslední hry mu můžete poslat voucher na hru grátis (což v našem slangu znamená 15% sleva), připomenout se s novým hudebním motivem nebo novinkou v Aréně. A poté zacílíte na zákazníky, kteří u vás nebyli více jak čtvrt roku, na Facebooku, kde je dobře napsanými texty a poutavou fotkou zkusíte znovu získat, aby si přišli zahrát. A tak dále…

Optimalizací pro mobilní zařízení tedy lze chápat nejen hotovým responzivním webem nebo mobilní aplikací, ale i přesunutí těžiště komunikace na mobilní platformu, mobilní cílení a mobilní obsah.

2. – Zvýšení rozpočtu na propagaci na Facebooku

V rámci placené propagace na sociálních sítích má smysl dnes pro Česko jen Facebook. A s tím, jak se snižuje organický dosah příspěvků směrem k uživatelům, je potřeba čím dále více a více platit.

Facebooku necháme měsíčně mnohdy už i pětimístné částky za propagaci (v součtu všech, o které se staráme). Ne proto, abychom sbírali lajky, ale proto, abychom více prodávali. A to se nám daří.

Investice do placené propagace na Facebooku se nám vrací průměrně 3×. Pokud tedy za daný měsíc do placené propagace na Facebooku dáme, řekněme, 15 000 Kč, tržby narostou o 45 000 Kč. Velmi závislé je to od oboru podniku, kterého se to týká, a je důležité také započíst to, že o sobě dáváte vědět a budujete povědomí o své značce. Někdy se nám investice vrací 2×, jindy 10×.

Facebook nabízí různé možnosti, jak můžete cílit na své stávající zákazníky, nové potenciální klienty nebo dokonce zákazníky konkurence. Vše je to o tom, kolik toho o Facebooku víte a jak jeho možnosti umíte využít.

Přesto, že sbírání co nejvyššího počtu lajků je cesta do pekel a paradoxně takto nastavená reklama vám nejen že nepomůže, ale naopak vás přímo do budoucna poškozuje, spousta lidí (majitelů podniků, ale i lidí, kteří se o profily na sociálních sítích starají) to neví. Anebo možnosti propagace a toho, co to může přinést, vůbec neznají.

Nemyslím si, že by se měl majitel podniku starat o svůj firemní profil na sociálních sítích. Potřeby zákazníků mnohdy nezná tak dobře, je již unaven neustálým řešením problémů a provozních záležitostí ve své firmě, že už nevidí reálné a aktuální potřeby jeho zákazníků, protože takto to přeci vždy bylo a funguje to, lidé chodí. Tak proč hledáte, jak se zviditelnit?

Je také, dle mě, propastný rozdíl mezi příspěvky psaných zaměstnanci/majitelem podniku a dobře napsanými texty od někoho, kdo se tomu věnuje denně, zná pojmy jako copywriting, dokáže připravit poutavou grafiku k příspěvku, říká mu něco pojem „call to action“, zná možnosti Facebooku, dosah jednotlivých příspěvků, vydaných novinek (Facebookem), dokáže pochopit cílovou skupinu podniku a dokáže na ni cílit.

Zaplatit si jen za lajky je v dnešní době tedy cesta do míst, kde slunce nesvítí. Nedělejte to.
Vždy dejte správu svého firemního profilu na starost někomu, kdo tomu rozumí, kdo má výsledky a kdo dokáže zaujmout cílové publikum. Minimálně tehdy, chcete-li zvýšit tržby nebo povědomí o své značce a vám samotnému se to nedaří.

Franta od vedle to v 99 % procentech případech nebude, a poznáte to, až to pochopí konkurence.

3. – Obsah

Obsah je králem. Dobře napsaný příspěvek, dobře vytvořená reklama, poutavý příběh, zajímavost, vypíchnutí důležitého detailu. Důležité je držet se toho, co chcete sdělit. Není nic snadnějšího (a horšího), než to obalit počeštěným lorem ipsum, ve kterém se vaše původní sdělení zcela ztratí.

Na toto téma bylo sepsáno spousta článků, jak by měl obsah vypadat, čím by měl zaujmout, jaká pravidla by měl dodržovat nebo co už dávno nefunguje. Odkážu třeba právě ten na Forbes, ale na Googlu jich najdete stovky. Důležité je však obsah tvořit úměrně cílové skupině.

Obsah je, byl a bude důležitý vždy. Dle mě to není žádná novinka a určitě za 10 let budeme psát o tom, že obsah je králem. Znovu.

4. - E-maily jsou v kurzu. Znovu

Asi mi to nepřijde, opět, až tak úžasný trend nebo „novinka“. Spíše, že e-mail se dostal na druhou kolej poté, co po letáčcích a outdoorové reklamě + už trošku dlouho působících stařečcích AdWords a Skliku přišly sociální sítě, které najednou umí cílit na maminky na mateřské > 30 let s vysokoškolským vzděláním a zajímající se o zdravou výživu a čtoucí časopis Dieta, v Brně.

Máte klienty, tím pádem pravděpodobně máte e-mailové adresy a tím pádem byste měli mít nástroj na to, jak se vašim zákazníkům připomenout.

Jasně, máme tu argument o spamu, nikdo to nečte a všichni to hned hážou do koše.
Pak se ale dočtete o tom, jak personalizovanými e-maily ThinkGeek získává neuvěřitelná procenta svých tržeb, jak frčí personalizované promo-kódy, pozměněná nabídka, se kterou byl dotyčný zákazník v minulosti spokojený a je tedy pravděpodobnost, že se mu bude líbit i tato atd.

E-shopy často zasílají krátké PDF, dnes tedy více „cool“ e-booky, ve kterých informují své zákazníky o studiích, které říkají, že LED osvětlení je o 90 % úspornější než Edisonův vynález v předminulém století.

Není to vtíravá reklama, nesnažíte se prodávat a tlačit „kupte, kupte si tady to, právě to máme ve slevě“, ale  – minimálně z pohledu zákazníka – mu naopak chcete pomoci ušetřit peníze nebo ho poučit něčím zajímavým.

Cest, jak zaujmout moderním e-mailem, je mnoho, nejčastěji se mluví právě o personalizovaném e-mailu.
Ale pokud nemáte pouze pár zákazníků, tak to ručně nezvládnete. Nicméně e-maily máte, tak se je naučte využívat a nespamovat.

Napište svým zákazníkům, že jejich oblíbený proteinový nápoj, který si pravidelně kupují, máte skladem a dáte mu teď slevu, pokud objedná do zítřejší půlnoci (omezený počet kusů!), nebo že jejich oblíbený hudební motiv v Aréně máte v novém kabátku. Nebo že vyšla další série Final Fantasy, a protože máte předchozí díl, tak by se vám mohl líbit i tento, protože…

5. - SEO, obsahový marketing a sociální sítě v jednom

Dobré SEO je stále základem úspěchu ve vyhledávačích. Jenomže až zákazník klikne, musíte ho přesvědčit, že vy jste ti praví, které on chce. A protože potřebujete i malinko progresivnější způsoby, jak upozornit na novinky a jak se dostat k novým zákazníkům, sociální sítě vám v tomto pomohou. Ale opět, poté, co zákazník klikne, musíte ho přesvědčit, že vy…

Tato trojice tak bude čím dál častěji zmiňována spolu, jako jeden velký pracující celek. Dobré SEO, dobrý obsah a dobrá starost o firemní profil na sociálních sítích. Ehm, na Facebooku. Alespoň v tomto roce a v Česku.

Pojítkem celé trojky je obsah. Znovu se k němu dostáváme.

6. - Za značku by měli komunikovat lidé

Zákazníci by měli vědět, že komunikují s někým, kdo chápe jejich potřeby, dokáže jim fundovaně odpovědět nebo pomoci. Je dobré psát lidsky, podepsat se, pozdravit, udržovat jistý sociální vztah a dívat zákazníkovi pocit, že jste tu pro něj.

Obzláště na Facebooku by dobrý správce firemního profilu toto měl mít v malíčku. Lidé chtějí informace, vy jste na Facebooku proto, abyste ty informace zákazníkům dávali. Že jste si profil založili jen proto, abyste tam byli? Tak šup na začátek tohoto článku a čtěte znovu.

Loajální a vracející se zákazník je vaší výhrou. Tak se k němu tak chovejte, dává vám své peníze.

Snažíme se s lidmi komunikovat přátelsky, usměvavě a zároveň věřím, že vše dokážeme vyřešit. Ať už to bude přání, stížnost, poděkování, objednávka nebo neoblíbená krizová komunikace. Vše jde zvládnout a téměř vždy můžete odejít jako vítěz. Když se vám to podaří, máte win-win, kdy jste spokojení vy i váš zákazník.

Odpovídejte na dotazy, komentáře, došlé zprávy. Všechny případy dotáhněte do zdárného konce a ideálně tak, ať je klient spokojený. Vy si můžete zanadávat v soukromí.


Když se na to podíváte, suma sumárum má vše co dělat s Facebookem.

Proto se snažte svůj firemní profil dát do ruky někomu, kdo tomu rozumí a kdo vám bude přinášet reálné výsledky. Organický dosah příspěvků se zmenšuje, je tedy třeba více platit Facebooku, aby se těžce odvedená práce na kvalitních textech a poutavých fotkách dostala k co nejvíce lidem.

Smiřme se tedy s tím, že Facebooku budeme za to, že se příspěvky dostanou k uživatelům, platit.
A tím pádem i rozpočet na „sociální sítě“ by to měl respektovat a reflektovat.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
1 hlas
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Reklama
Reklama
Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032023 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý