Takzvaný influencer marketing se dostává do popředí. Loni se o něm hodně diskutovalo a křivka třeba na Google Trends letí vzhůru i letos. Firmy zvyšují rozpočty právě jejich směrem. Uvědomují si, že třeba teenagery dnes již sotva osloví tradičními formáty jako je televize, rádio či noviny. Pro řadu firem jsou také klíčovými zákazníky právě dospívající.
Není to ale jen o nich, experti se shodují, že pro lidi s vlivem, zejména online, není oblast, kde by se nedali využít. S jejich zapojováním do marketingových strategií firem rostou i chyby a kauzy. Společně s Matějem Kretíkem jsme vybrali některé zásadní i tipy, jak chybám předejít.
Boom ohledně influencerů začal někdy od roku 2014, ale naplno je patrný třeba při zadání klíčových slov jako influencer či youtuber od roku 2016, a to nejen v rámci Česka, ale celosvětově. Stačí se podívat na křivku v Google Trends, kde je to patrné. Česko kopíruje celosvětový trend. Spolupráce s nimi se přesto řada firem obává a využívá je zatím jen okrajově. Důvodem mohou být i některé kauzy a také nepochopení pravidel kooperace.
„Nejčastější chybou bych označil nezjištění si aktuálního trhu, proč značka nebo produkt nefunguje a jelikož jsou aktuálně trendy influenceři, mají firmy pocit, že je spasí,“míní Matěj Kretík, majitel Bookin Agency.
Zastupuje mimo jiných například rappera Johny Machette, vlogerku a herečku Gabrielle Hecl, dýdžeje a producenta NobodyListen. V poslední době jeho talentová agentura Bookinagency spolupracovala s rapperem Logicem, hercem Zdeňkem Piškulou, zpěvačkou Sharlotou, youtuberem Vláďou z VladaVideos a dalšími.
To pak ústí často v neúspěšné spolupráce, které jsou nastavené jen pro peníze a není osobní chuť influencera značku či produkt podpořit, chybí k ní vztah.
Dalším krátkozrakým problémem je absence společného přístupu a vytvoření širšího příběhu.
„Netvoření příběhové komunikace, nepřemýšlení širším pohledem na daný projekt s influencerem. Ale pouze velmi omezeným způsobem – máme produkt, nakoupíme influencera a to nám bude stačit. Je to pořád v ČR celkem obecný problém, ale rád říkám, že se to každým týdnem mění k lepšímu,“uvádí manažer influencerů a producent.
Firmy věří, že jim influenceři mohou pomoci získat zákazníky. Studie z USA ukazují již delší dobu, že kampaně s influencery využívá 84 % marketérů, z nichž 81 % považuje jejich využití za velmi efektivní. Přesto u nás mají společnosti ve spolupráci s nimi obavy. Dle veřejně dostupných marketingových průzkumů vnímají firmy jako riziko spolupráce s influencery nízkou míru kontroly nad výsledkem, přítomnost lidského faktoru a problematické měření dosahu.
Jak to tedy udělat správně, aby byla kampaň úspěšná?
Své o tom ví Matěj Kretík z Bookinagency.cz který přináší několik tipů:
- Zjistit aktuální trendy ohledně značky či daného produktu.
- Vytipovat influencery, kteří by mohli mít k produktu vztah a pomoci mu.
- Společně vymyslet příběh, jak produkt uvěřitelně představit komunitě.
- Vyjasnit si pravidla hry mezi firmou a influencerem a uvědomit si míru rizika, které představuje originální představení produktu lidem, aby to nebylo prvoplánově reklamní.
- Nastavit si spolupráci smluvně, ale tak, aby byla transparentní, jednoduchá a respektovala tvorbu influencera i etiku.
Kdo je influencer? Třeba i mimozemšťan Alzák
Za influencera se obecně považuje člověk, který dokáže ovlivnit chování jiných lidí, obvykle prostřednictvím internetu, sociálních sítí. Přirozeným a důvěryhodným způsobem s využitím vlastního obsahu prezentuje komerční sdělení. Podle slov Matěje Kretíka nemusí být influencer nutně jen reálný člověk, ale třeba i takový mimozemšťan Alzák. „Případně lze influencera vytvořit si interně a slavným ho teprve udělat. Často v případě, kdy firma pro značku nemůže najít vhodného influencera, dá se třeba vytvořit z majitele firmy,“ radí majitel Bookin Agency.
O míře vlivu rozhoduje velikost komunity, která ho na internetu sleduje. Nejčastěji se však jedná o youtubery, bloggery a celebrity. Přední příčky v Česku obsazují v rozličných žebříčcích například osobnosti jako Leoš Mareš, Jirka Král, Shopaholic Nicol, Andrej Babiš, Jaromír Jágr či staronový prezident Miloš Zeman a Petra Kvitová.