10 SEO mýtů, které už nemusíte v roce 2018 řešit
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

10 SEO mýtů, které už nemusíte v roce 2018 řešit10 SEO mýtů, které už nemusíte v roce 2018 řešit

 
Hledat
Vybavení pro Laser Game
Spuštěn Filmový magazín
Laser Game Brno
Laser Game Ostrava

10 SEO mýtů, které už nemusíte v roce 2018 řešit

Google       9. 7. 2018       5 107×

„Kolik má být na stránce klíčových slov?“, „Nemáš vyplněný meta tag keywords, to nebude fungovat.“, „Katalogy jsou mrtvý“. Také jste už slyšeli některé z těchto otázek? Pojďme si na ně konečně jednou provždy odpovědět.

Reklama
Reklama

Online marketingová agentura eVisions dala dohromady 10 nejčastějších SEO mýtů a zaměřila se přitom zejména na mýty, které se objevily okolo hodnotících signálů vyhledávače Google, a na témata, která jsou v SEO takovými evergreeny. 

1) Meta tagy keywords a meta description

Meta tagy jsou značky, které naleznete v hlavičce webu. Mezi ty hlavní patří titulek a popisek stránky. I význam meta tagů se postupem času mění. Meta tagy jsou důležité nejen pro roboty, kteří procházejí vaši webovou stránku, ale i pro uživatele. Ti díky nim lépe poznají, na jaké stránce a s jakým obsahem se po kliknutí na výsledek ve vyhledávání ocitnou. 

Nedávno jsme se setkali se SEO analýzou, která jako nedostatek uváděla chybějící meta tag keywords. Je rok 2018, zapomeňte jednou provždy na vyplňování meta tag keywords a ušetřete tak svůj čas. Pokud vás k tomu bude někdo nutit, tak nejspíš žije ve světě SEO deset let starém. V hodnocení webu vám toto nepomůže a vyhledávače tyto meta tagy ignurují a neindexují.

63,28 % – to je počet chybějících meta descriptions podle analýzy SEMRush, která byla zhotovena na základě 100 000 webových stránek. Meta description, tedy popisek stránky, který vidíte ve výsledcích vyhledávaní, je důležitou součástí celkového snippetu ve výsledcích vyhledávání. Pokud jej zapomenete vyplnit, dokáže si ho v dnešní době Google sám vygenerovat. O meta descriptions se hovořilo jako o hodnotícím faktoru pro vyhledávače, ale není tomu tak. Jediné, v čem vám vyplněný popisek pomůže, bude zvýšení CTR, a to v případě, že bude kreativní a bude vaši stránku odlišovat od konkurence v SERPu.

Co se týká meta tag title, jedná se stále o důležitý meta tag, jak ale řekl John Mueller z Google. Pokud na vstupní stránce nemáte vyplněný titulek, ale máte tam obsah, Google sice vaši stránku ohodnotí, ale přesto je lepší si ho vyplnit sám. Jde totiž o důležitý hodnotící faktor.

2) Keywords v URL

Jedním z mýtů, se kterým se i v roce 2018 můžete setkat, je, že klíčové slovo musí být v URL vstupní stránky. Přesná shoda klíčového slova v URL již není pro vyhledávače důležitá. Někteří by vám možná dokonce doporučili URL změnit. To ale určitě nedělejte (bez dobrého zvážení)! Edukovaný SEO konzultant by na vás měl vyhrnout „URL neměnit“, i kdybyste ho vzbudili ve tři ráno. Tím totiž můžete napáchat víc škody než užitku. Jestliže však stavíte nový web, myslete hlavně na uživatele a snažte se mít strukturu URL co nejvíce user friendly tak, aby byla cesta na cílovou stránku jasná.

3) Stáří domény

Pokud vstupujete na trh s novou značkou a bojíte se, že váš konkurent, který je na trhu dlouhou dobu, má z hlediska stáří domény výhodu, můžete být v klidu.
Jeho výhodou je, že se mohl věnovat delší dobu získávaní zpětných odkazů, a tím pádem zvyšovat domain rating svého webu. Samotné stáří domény však hodnotícím signálem pro Google není. Podobný mýtus panuje okolo tzv. Domain Authority, tedy v tom, že Google má pro některé silnější stránky metriku, která jim pomáhá se jednodušeji dostat na lepší pozice ve výsledcích vyhledávání. Toto opět John Mueller nedávno vyloučil.

4) H1 nadpisy

Jedna z velmi častých otázek, kterou vídám v SEO diskusích, se týká nadpisů a obecně dodržování sémantiky. Během jednoho z hangoutů dostal v minulém roce John Mueller otázku, zda na webu můžete použít pouze jeden H1 nadpis. John Mueller odpověděl, že můžeme využít tolik H1 nadpisů, kolik jen budeme chtít.

Nadpis H1 jako takový má pravděpodobně velmi malý podíl na celkovém hodnocení stránky. Nezapomeňte ale, že nadpisy a jejich sémantika tu jsou opět zejména pro uživatele. Mají mu pomoci v rozeznání struktury obsahu na dané vstupní stránce. K dokreslení celé problematiky se opět vrátím ke studii od SEMRush, která odhalila, že 59,27 % webových stránek, které zkoumala, má na jedné stránce více H1 nadpisů.

5) Katalogy

Na začátku vašeho projektu se určitě setkáte se spoustou telefonátů, ve kterých vám budou různé pochybné společnosti nabízet zápisy do katalogů a slibovat za to hory doly. Dámy a pánové, vězte ale, že největší sláva katalogů je již za námi. Tisícovky SEO katalogů už dávno ztratily svou hodnotu a vaše hromadná registrace do nich vám může spíše uškodit.

Vždy ale záleží na segmentu, konkrétní situaci a vašem přístupu. Osobně jsme pro jeden svůj malý projekt udělali několik zápisů v relevantních katalozích a stačilo mi to na to, abych se dostal do TOP 10 na byznysové fráze, a to jak na Googlu, tak na Seznamu. Jednalo se ale o velmi niche obor.

Pokud chcete začít podnikat v segmentu, kde není velká konkurence, ještě katalogy nepohřbívejte. Je ale potřeba dobře vybírat a rozhodně nedělat desítky registrací. Ne každý katalog je špatný, mezi ty dobré a užitečné patří např. oborové, specializované nebo lokální katalogy. V případě velmi konkurenčních oborů vám zápis, zejména na vyhledávači Google, příliš nepomůže.

6) Rychlost webu

Rychlost načítaní desktopové verze webu byla pro Google hodnotícím faktoremAktuálně tomu tak není, nebo je její vliv jen nepatrný. Pakliže sledujete naše Novinky z onlajnu, víte, že Google oznámil, že v červenci 2018 bude hodnotícím faktorem rychlost načítaní mobilní verze.

Obecně se nicméně vyplatí řešit nejen rychlost načítání mobilní verze webu, ale rychlost webu obecně, a to kvůli uživatelské přívětivosti. Amazon nedávno zveřejnil analýzu, podle které by ho zpomalení jeho webu jen o 1 sekundu stálo 1,8 miliard dolarů ročně.

7) Hustota klíčových slov

I v dnešní době se stále setkáváme s otázkou: „A kolik klíčových slov máme dát na stránku?“ Odpovídáme vždy stejně: „Tolik, kolik uznáte za vhodné, pokud to v textu bude dávat smysl.“ Nic jako ideální poměr klíčových slov na stránce neexistuje. Při psaní textů pro vstupní stránky vždy myslete hlavně na uživatele. Obsah mu musí odpovědět na otázky, na které hledá odpověď. Texty by měly být hlavně přirozené.

8) Sitemapa má vliv na hodnocení webu

Soubor Sitemap.xml nemá vliv na hodnocení webu. Samotný Google ani netvrdí, že by implementaci Sitemap.xml měl zvažovat každý web. Existence XML mapy patří do „best practices“, ale její použití by měly zvažovat hlavně velké weby, které mají tisíce stránek, nebo:

  • Web, který obsahuje rozsáhlý archiv stránek, které jsou izolovány nebo navzájem nejsou dobře propojeny.
  • Web, který je nový a na který směřuje málo odkazů.
  • Web, který používá multimediální obsah, zobrazuje se ve Zprávách Google nebo používá jiné anotace kompatibilní se soubory Sitemap.

Nezapomeňte, že ani samotná implementace Sitemap.xml nezaručuje, že budou prozkoumány a indexovány všechny stránky, které v něm jsou uvedené.

9) Robots.txt zakazuje indexaci

Dalším mýtem, nebo spíše chybou, je, že robots.txt slouží k zákazu indexace stránek. Souborem robots.txt informujeme vyhledávacího robota o tom, jaké stránky může a jaké naopak nesmí crawler procházet.

Pokud chceme, aby vyhledávače nezobrazovaly stránky, které z nějakého důvodu chceme nechat skryté, je dobré využít ještě zákaz indexace např. v meta tagu robots ve zdrojovém HTML kódu přímo na konkrétní stránce.

10) Placené vyhledávání v AdWords zlepšuje výsledky v organicu

Existuje domněnka (a je kupodivu velmi populární), že když začnete inzerovat v AdWords, tak vás za to Google odmění lepšími výsledky v organickém vyhledávání. Není tomu tak a jde spíš o konspirační teorii než o mýtus. 

SEO a PPC na sebe mohou mít vliv a nejlépe fungují synergicky. Existuje několik studií, které se věnují např. brandovým frázím a kanibalizaci výsledků placeným kanálem. Nejlépe ale uděláte, když si takový test uděláte sami.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

1 názor  —  1 nový  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Tomáš ČadaAutor se zajímá o moderní technologie, internet věcí a vlastně jakoukoliv technologii, která dokáže v dnešním životě pomoci anebo i pobavit.

Nové články

Obrázek ke článku Využití .htaccess na malém webu

Využití .htaccess na malém webu

V dnešní době existuje spoustu cms, které mnohdy ale vůbec nepotřebujeme a stačila by nám pouze základní funkčnost k úpravě url, přesměrování. K tomuto účelu je ideální .htaccess soubor, který nám se všemi těmato úpravami umí pomoct.

Reklama
Reklama
Obrázek ke článku Češi tlačí obce do otevřené komunikace – Mobilní Rozhlas si loni pořídilo dalších 171 měst a obcí

Češi tlačí obce do otevřené komunikace – Mobilní Rozhlas si loni pořídilo dalších 171 měst a obcí

Obyvatelé Česka se mnohem více zapojují do veřejného dění. Umožňují jim to přímo samosprávy, které stále častěji využívají nástroje takzvané chytré komunikace a participace. Dokládají to data za rok 2019 ekosystému Mobilní Rozhlas, lídra v oblasti chytré obecní komunikace. Zapojilo se do něj 171 nových měst a obcí, zaregistrovalo celkem 100 tisíc občanů a místní samosprávy jeho prostřednictvím rozeslaly třikrát více adresných zpráv než v roce 2018

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032020 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý