
Články


Princip fungování fulltextových vyhledávačů III. – výdej výsledků
Poté, co si vyhledávač připraví databázi, ze které vytváří svůj index, následuje výdej výsledků. Při něm je důležité vybrat co nejvíce relevantní dokumenty a seřadit je tak, aby odpovídaly hledanému dotazu.

Princip fungování fulltextových vyhledávačů II. – indexace
V předcházejícím článku bylo vysvětleno, proč a jak si fulltextové vyhledávače připravují databázi pomocí crawleru. Dnes si popíšeme proces vytváření invertovaného seznamu (indexu), ve kterém se následně vyhledává, a také to, jak se index aktualizuje.

Business intelligence a design I. – návrh řídicího panelu
Tímto článkem převzatým z portálu SearchBusinessAnalytics bych rád uvedl seriál věnovaný designu aplikovanému na tvorbu uživatelských rozhraní nástrojů business intelligence (reportů, datových analýz, atd.).

Petr Soukup: Proč jsme migrovali do cloudu Amazonu (AWS)
Za ty roky provozování e-shopů jsme přešli přes různá řešení zázemí. Začali jsme na obyčejném hostingu, přešli na dedikovaný server, pak vlastní server, více vlastních serverů, zpět na dedikované servery a nyní jsme migrovali do AWS. Co nás k tomu vedlo?

Reklama na Facebooku nebyla schválena. Jak se poprat s omezením 20 % textu v obrázcích?
Máte parádní akci, chcete ji na Facebooku podpořit, přidáte obrázek, zveřejníte, podpoříte a přijde STOPka; obrázek obsahuje více jak 20 % textu a nebude propagován. Jak na to a jak zjistit, zda obrázek projde schválením?

Princip fungování fulltextových vyhledávačů I. – crawler
S fulltextovými vyhledávači, jako je například Seznam.cz nebo Google, pracujeme každý den. V třídílném článku se podíváme na to, jaké komponenty jej tvoří a na co si dát pozor při optimalizaci pro vyhledávače (SEO).

Aplikace IO Expandéru s moduly IQRF II
V předchozím článku jsme si vytvořili desetikanálový dálkový ovladač s modulem IQRF. V závěru jsme si slíbili, že doplníme indikaci vybité baterie a vytvoříme dva typy přijímačů. Jeden bude pouhým převodníkem na sériovou linku, druhým pak bude šestnáctikanálový programovatelný spínač. Pro jednoduchost si práci rozdělíme a v dnešním článku zůstaneme pouze u prvního.

Hollywood a umělá inteligence aneb AI ve filmovém pojetí
Oborem informatiky zabývajícím se tvorbou strojů vykazujících známky inteligentního chování se nechalo inspirovat nespočet filmových režisérů a scenáristů. Vzniklo tak nemalé množství filmů, které někomu mohou připadat přitažené za vlasy a někdo v nich naopak vidí reálné vize. Vybrali jsme několik z nich.

Vývoj USB ovládača – 5. časť
V tejto časti si vytvoríme GUI klientsku aplikáciu v jazyku C#, ktorej základom bude rozhranie na komunikáciu medzi ovládačom zariadenia a .Net aplikáciou vytvorené s pomocou PInvoke (Platform Invoke).

Oracle Engineered Systems – budoucnost, nebo současnost IT aneb na rychlosti záleží!
Integrované systémy (Engineered Systems) jsou již realitou. Více než šest tisíc instalací po celém světě potvrzuje výrazné snížení rizika provozu datových center a poskytuje až řádově vyšší výkon integrovaných systémů oproti tradičním systémům.

Tři doplňky pro Firefox, které musíte mít
Prohlížeč Firefox si vždy zakládal na tom, že jeho funkcionalitu lze velmi mocně upravit a rozšířit. Jaké jsou dnes doplňky, které byste neměli opomenout, ale přitom nejsou úplně známé? Podívejte se na tři celkem nenáročné.

Seznam změnil relevanci vyhledávání, pozice se změnily mnohdy razantně
Seznam toho dnes oznámil hodně: ukázal nové vyhledávání pro Slovensko, razantně proměnil vzhled vyhledávání na mobilních zařízeních, vytvořil kompletně responzivní verzi domovské stránky, nedávno také redesignoval přihlašování na jednotné pro všechny služby a upravil relevanci výsledků ve svém fulltextu.
