Simulace – 6. díl
V elektrotechnické praxi se často objevuje napájení střídavým proudem. Jeho časový průběh je ne náhodou sinusový a my se dnes podíváme na jeden ze způsobů, jak jej vytvořit.
V elektrotechnické praxi se často objevuje napájení střídavým proudem. Jeho časový průběh je ne náhodou sinusový a my se dnes podíváme na jeden ze způsobů, jak jej vytvořit.
K čemu je napájecí zdroj? Jak pracuje? Jaké se určují parametry? Jaké jsou standardy? Mnohem více se dozvíte v tomto díle, který pojednává o živiteli vašich nenasytných komponent.
Dnes si vysvětlíme, jak funguje program uvedený minule. Vím, že pro mnohé z vás to byl nenadálý skok, ale myslím, že po mnoha řádcích teorie to bylo příjemné zpestření. Zárověň si ukážeme tu nejzákladnější práci s debuggerem AVR Studia 4.
V dnešním díle se podíváme na zoubek samotné architektuře procesoru. Je to věc často opomíjená, zvláště těmi, kteří programují procesory v jazyce C. Musím však upozornit, že pro zvládnutí jakéhokoliv typu procesoru, jsou tyto znalosti nesmírně důležité.
Právě dnes se rozjíždí nový seriál o programování procesorů AVR (ATMEL). Je určen zejména začátečníkům, kteří třeba nemají zkušenosti s programováním žádného jiného typu procesoru. První díly budou zaměřeny především na popis vlastností procesoru, programátorský model, ale také na získávání a výrobu vývojových prostředků, které nám ulehčí „život“ s tímto jednočipem.
Článek volně navazuje na předchozí díly a rozebírá nejdůležitější vlastnosti Eulerovy metody řešení Cauchyho počáteční úlohy, chyby a nestability výpočtu.
Frajerem i se starší myškou? Ano!
Dnes se opět podíváme na obvod 7400.
Nač si dát pozor při nákupu staršího notebooku? Existuje několik zásad, s jejichž znalostí se při výběru použitého notebooku nespálíte. Zjistili jsme u odborníků, jaké jsou nejčastější závady repasovaných přenosných počítačů.
V tomto díle se tedy podíváme na to, jak na sebe hradla napojovat, kolik jich můžeme připojit k sobě, jak z hradla NAND vytvořit negaci. A taky se podíváme na to, kdy se hradlo překlápí a při jakých hodnotách překlápí.
Zde se dozvíte něco o skříních, rozmístění komponent a význam ATX a BTX.
Ještě než se postíme do samotného obvodu, je třeba říci, co budeme potřebovat krom obvodu 7400.
Vítejte v jubilejním 16. díle. Proč je jubilejní? No protože se nám přesunula jednička do druhého Nibblu. V šestnáctkové soustavě je to tedy (10)h. V tomto díle letmo proletíme kolem unipolárních obvodů, na které se časem dostane podrobněji.
Pokračování minulého dílu, který se zabýval stavbou. Dnes se budeme zabývat softwarem, který je nutný k tomu, aby displej fungoval. Ukážeme si, jak zobrazit stavy disků, písničku, která právě hraje, využití sítě a tak dál.
Sestrojte si vlastní displej k PC, v základu vám budou stačit dvě věci – onen inteligentní displej a jeden kabel. Nepovinně to celé můžete obohatit o dva potenciometry a regulovat si tak svit a kontrast displeje. Pokud si tedy chcete něco takového postavit nebo jste jen zvědaví, čtěte dál.
V tomto díle se dozvíte o logice ECL. O čem je, co umožňuje, jaké má zvláštnosti a tak dále. O tom, že je asi nejrychlejší z popsaných technologií, že má nízký šum a tak, ale její nevýhodou je symetrické napájení.
V tomto díle si řekneme něco o tranzistorově-tranzistorové logice (TTL). Převažující prvky v obvodu budou tedy tranzistory a hlavním obvodem bude hradlo NAND, se kterým jsme se setkali již při de Morganově převodu.
Pokud se zamyslíte nad diodovou logikou, zjistíte, že úrovně výstupního signálu nejsou zrovna optimální. Pokud se jedná o logickou nulu, je to bez problémů a na výstupu je asi 0 V. Ale pokud se jedná o logickou jedna, je situace horší…
V tomto díle si ukážeme, jak se tvoří obvody diodové logiky a jak se tvoří diodová matice a co to vlastně je.
Dnes nebo kdykoliv jindy si v tomto článku můžete přečíst o tom, co to je diodová logika, jak se zapojení s ní chová a jak vlastně funguje.
V tomto úvodním díle seriálu o Hardware se dozvíte, proč tento seriál vznikl a co se všechno dozvíte po jeho přečtení.
DeMorganovy zákony slouží k praktické realizaci integrovaných obvodů. Pomocí funkce NAND nebo NOR.
V tomto díle se podíváme na minimalizaci, jistě jste si totiž všimli, že mnohé funkce jsou zbytečně složité a šly by zjednodušit. Tím se budeme zabývat právě při minimalizaci. Pro minimalizaci se používá Karnaughova mapa.
Chcete, aby váš počítač měl alespoň trošku rozdílnější vzhled než všechny ostatní? Stačí málo a váš sen může být skutečností. :)
Předělejte si USB disk do nové podoby!
V této lekce se podíváme na to, jak poskládat různé funkce jen s použitím logického součtu a součinu a logické negace..
Již vás přestala bavit vaše stará podložka pod myš? Není nic jednoduššího, než její vzhled oživit..
Máte grafickou kartu s pasivním chlazením a chcete ji aktivně chladit? Není nic lehčího, máte-li volný jeden PCI slot, do nej nepotřebnou kartu a větráček...