Názory ke článku Assembler - 2. lekce
Zdravim.
Proč není na začátku vyhodnocení, resp. vysvětlení co a jak, k úkolu z minulé lekce? Zvlášť, když úkoly dopadly tak tragicky. (i díky mě)
Dost by mě zajímalo jak je to správně, jinak se dá těžko pokračovat dál.
Ty nemůžeš spát, co? :-) Čekáš na články do 1:00 až vyjdou :-)
Tohle by se snad dalo řešit raději v Poradně.... než v lekcích ...
14. 7. 2005
LJMP SJMP a JMP se neliší jenom v délce provádění, ale i v délce instrukce a to hlavně proto, že můžou skákat různě daleko.
LJMP skáče absolutně v celý paměti a má délku 3 byte
SJMP skáče relativne v rozsahu -128 or +127 byte a má délku 2 byte
a JMP může skákat buď kamkoliv (délka 3 byte) nebo na adresu kterou zjistí součtem akumulatoru a DPTR a pak má dělku 1 byte. Mám pocit, že pak se ale liší opcodem.
Já nevím, ale zdá se mi, že nebude fungovat ten příklad s vynulováním paměti:
ORG 0
ZNOVA: MOV R3, #4
MOV R0, #33H
MOV @R0, #0
INC R0
DJNZ R3, ZNOVA
END
Protože i když se na konci R3 odečte, tak se pokaždé po skoku opět nastaví na 4, to samé R0.
Ano, máte pravdu,
děkuji že jste si všiml, chyba se asi stala když jsem to kopíroval z wordu do html podoby... je vidět že jste pochopil logiku skoku, jen tak dál :-)
Chyba je nyní opravena.
11. 10. 2005
Text tohoto komentáře byl vymazán, jelikož porušoval publikační pravidla našeho e-zinu! Redakce
8. 12. 2005
Jen takova mala drobnost: u CJNE mate spatne napsany prvni slovo: pise se to COMPARE . Ale to je jen tak maličkost. G00D W0RK!
Děkuji, je možné že si to word přepsal podle sebe a já to neodhalil :-(
8. 12. 2005
To jsem taky kdysi znal takovy problemy s Wordem. Pak jsem přešel na linux a na openoffice a v pohodě, a nakonec mám i v pohodě nervy :P BTW: zkoušeli jste nekdo psat programy pro 8051 pod linuxem? Je na to nejakej Special program? Ja to ted delam pres DosBox v as51 programu. Ale je to celkem pomaly když odladuju nejaky dlouhy cas. smyčky. Vím že je na to AVR ale tam se to už píše v C++ a ja to kvuli skole musim psat v prikazech jako mov, cjne , ....
Pod linuxem jsem ještě kompiler, nebo simulátor neviděl, ale pokud jde o DOSovskoou barieru, tak je nyní v sekci Download prográmek s názvem Keil, který je pro Win Xp a je to to nejlepší co jsem kdy viděl pro asm, ale nedoporučuju s tím dělat hned, počkejte si až výjde článek o tomto programu, jeho instalace a užívání není zcela běžná.
Je tady napsané ať se přepíše kód do překladače. To by šlo, jenže ten Dosovský překladač assembleru neumí přepínat klávesnici a já nevím, jak jinak napsat křížek. Poradíte mi?
Sice už to tady někde je napsané, ale i tak to zopakuji
# = Alt + 35
2. 12. 2009
NO a co keď mas xp ved mikropocitac 8051 ma predsa dva citace casovace ktore su 16 bitove nie ?