Názory ke článku Biofeedback
14. 12. 2005
Moc pěkný a zajímavý článek. Jen bych se chtěl zeptat, jestli máš s touto technologií (resp. psychowalkany) nějakou vlastní zkušenost?
31. 8. 2009
Len z vlastnej skúsenosti - domáci HRV biofeedback používam a som s ním maximálne spokojný. V porovnaní s psychowalkmanom, ktorý som predtým mal je tu jeden veľký rozdiel - pomocou biofeedbacku sa ja sám učím, ako dosiahnuť stav uvolnenia, relaxácie, a učím sa to oveľa rýchlejšie, pretože mám okamžite spätnú väzbu o tom, ako sa mi darí. Psychowalkman je podľa mňa niečo ako droga - kŕmi ťa mozgovými frekvenciami, ale bez neho si švorc. On to proste spraví za Teba... Takže moja voľba je domáci biofeedback. Cvičím si doma v pohodlí obývačky.
22. 10. 2009
pokud nemáte kurz nebo se jím nechcete obtěžovat. My raději docházíme k odborníkům, kteří vědí, kdy a kam elektrody připojit. Zvládnul by to nepsycholog, nedoktor doma??? Vyplatí se nám pořídit si přístroj domů??? Děkuji za odpověď
12. 2. 2010
Reagoval na komentář od uživatele Petra :
Záleží na tom kolik lidí ho bude používata jak často.Při ceně sezení vžy po min 10seancích za cca 500,- /za sezení je to 5000,- pro jednoho.Když stojí asi 20.000,- zařízení ,ale hledám levnější ,se to myslím vyplatí.A cvaknout klip s mezielektrodovou pastou na ucho a pak elektrodu na hlavu podle návodu ,a je to.Přinejhorším se na jedno sezení mrknu a je to jasné.
Je třeba také počítat s tím ,že bude třeba něco odborného nastudovat,ale mám to vyzkoušené a funguje to dobře.Kdysi asi v 70.letech byl v časopise Amatérské rádio návod na přístroj s akustickou zpětnou vazbou pro nácvik na ponoření a udržení se v alfa hladině mozkové činnosti ,fungovalo to.Elektrodami byl kus nerez plechu a umístění stejné jako u EEG Biofeedbacku.To je ale středověk.
28. 3. 2011
reaguji na komentaře nahoře. Totiž záleží na tom, co chcete biofeedbackem získat.
1,Jestliže si chcete snížit hladinu stresu, uklidnit se, nebo o něco vylepšit soustředění, jde to i doma a s použitím velmi jednoduchého návodu, elektrody a PC.
2.Při závažnějších poruchách nebo nemocech to nestačí. Neurofyziologie velmi pokročila a proto se používá mnoha elektrod na různých místech hlavy a s různými stimulačními nebo brzdícími frekvencemi.
3.Je tu také možnost pro rodiče dětí nebo pacienty , kteří potřebují mnoho tréninků víc než 40.
To už je velká finanční zátěž rodiny nebo pacienta. Je možné jí vyřešit tím, že rodiče se naučí na kurzu obsluhovat přístroj, který si zakoupí a terapeutka bude psát systematicky program pro dítě rodičům, kde mají cvičit. Celý trénink by měl být pod stálou kontrolou terapeutky, která dovede také natočit EEG a QEEG tzv.mapu mozku pro kontrolu průběhu tréninku.
Další informace na www.eeginstitut.cz
4.psychowalkman - liší se od biofeedbacku tím, že je pasivním tréninkem, čili mozek sleduje podávané frekvence a přizpůsobuje svojí aktivitu do podávané. Tento trénink je tréninkem podpůrným rovněž při biofeedbacku například doma. Bohužel ne všichni se mohou zůčastnit tohoto tréninku, napřiklad osoby s fotocitlivostí, s kardiostimulatorem, po mozkové mrtvici, nebo v těhotenství jsou vyloučeny. Je to výtečný trénink v mnoha situacích jak u zdravých osob například sportovců nebo studentů, tak i u osob s poruchami spánku, imunity, poruchami soustředění, atd.