Názory ke článku KiCad
18. 11. 2011
Kicad je skutečně dobrý program pro návrh plošných spojů. Kam se na něj hrabe Eagle. V Eagle jsem profesionálně pracoval asi 5 let, ale když jsem poznal Kicad musel jsem konstatovat: i když je FREE kam se na něj Eagle hrabe!
Kdysi jsem pro HOBBY používal WinDraft a Win Board který my byl sympatický ale jaksi se vytratil ( z internetu ).
Když opominu, že je nejenom pro Windows ale i pro Linux a je to program GNU - FREE zcela bez omezení, je snadná vlastní projekce svých schematických značek a pouzder součástek na míru, snadno a rychle, nehledě na to že na netu najdete mraky knihoven součástek a co víc, sch. značky a pouzdra převedená z formátu pro Eagle do formátu Kicadu.
Jakékoliv schematické značce lze v Cvpcb přiřadit jakékoliv pouzdro součástky se stejně označenými vývody jako na schématu a v jakékoliv fázi návrhu lze kdykoliv cokoliv (snadno a rychle) změnit. ( V Eagle to lze sice také, ale je to daleko složitější a náročnější na čas, protože schematická značka a pouzdro součástky jsou v něm neoddělitelně "svázány" v knihovně¨).
Dále Kicad obsahuje prohlížeč výsledného Gerber 274X, což je formát dat pro profesionální výrobce plošných spojů.
Záměny jednotlivých vrstev mezi sebou, podporuje plotrování a tisky v nejrůznějších formátech, natahování pouzder nebo značek z výkresu do souboru a naopak, samostatné ukládání nastavení, různé pomocné popisky, aliasy a další věci o kterých si Eagle bude muset ještě dlouho nechat zdát.
Není mi známo nic, co by Kicad oproti Eagle neuměl. Naopak. Má autoplacer, autorouter je též, navíc možnost využití univerzálního autorouteru přes internet. Taktéž Net classes a provázanost - vazby - hierarchie výkresů jsou podporovány.
Dokonce ještě i na výsledném plošném spoji můžete měnit typy, tvary plošky, velikosti plošky, díry a jejich rozložení, aniž by jste se museli "šťourat" do knihoven! Vše jde kdykoliv snadno a rychle změnit.
Kicad je na rozdíl od Eagle intuitivní, i když některé věci jsou pravda zvláštní ale není jich mnoho.
Přes toto všechno co jsem výše napsal jsou tam i některé chyby o kterých jsem informoval tvůrce Kicadu:
Máte-li více knihoven v kterých je modul součástky označen stejným jménem, v Cvpcb jste mylně informováni, že je součástka ve stejné knihovně 2x což není pravda!
Taktéž v editoru desky, se při kliku na pouzdro nedozvíte, z které knihovny - souboru pochází. Musíte tak učinit poměrně zdlouhavě přes Cvpcb.
Dále mi pak v editoru pouzder chybí odměřování. Musíte se při projektování pouzdra součástky řídit počítáním bodů mřížky...