Názory ke článku Java (II) - začíname
Mam len jednu pripomienku: To ze nazov zdrojoveho suboru sa musi zhodovat s nazvom triedy plati len pre public triedy. Jeden subor moze obsahovat max. 1 public triedu a neobmedzeny pocet default tried.
Obě dvě zmiňované příručky neučí programování, ale především používání knihoven a Horton přidává i základy syntaxe. Chcete-li se ale naučit vytvářet rozsáhlé programy, které se nebudou hroutit vlastní komplikovaností, měli byste se naučit oběktově přemýšlet, a to žádná dosavadní učebnice (a jak tak koukám, ani tento kurz) neučí.
Kdo se chce opravdu naučit programovat objektově, měl by se podívat na knhu Myslíme objektově v jazyku Java 5.0. Je sice určena pro naprosté začátečníky, ale znám i řadu zkušených programátorů, kteří si jí pořídili, protože jim konečně vysvětlila věci, které jim ostatní učebnice vysvětlit nedokázaly.
Ještě bych dodal, že obě doporučovaná vývojová prostředí jsou sice skvělá, ale mají jednu společnou nevýhodu: jejich dobré zvládnutí dá stejně práce jako zvládnutí javy samé.
Začátečníkům bych doporučoval začít na něčem výrazně jednodušším, co jim umožní se soustředit na vlastní jazyk a ne na zápas s prostředím. Optimální pro začátečníky je prostředí BlueJ (http://www.bluej.org/), které navíc začátečníkům umožňuje přemýšlet přímo na diagramem tříd, což ani jedno ze zmiňovaných prostředí ve své implicitní verzi nenabízí.
6. 10. 2008
Reagoval na komentář od uživatele rudyment : ja som absolutny zaciatocnik a mne sa zdaju v pohode
16. 2. 2009
Reagoval na komentář od uživatele silikon :
Třeba je to ptoto že jsi neviděl to BlueJ .....(já taky ne)