Hardware 6: Monitory
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Hardware 6: MonitoryHardware 6: Monitory

 

Hardware 6: Monitory

Google       Google       17. 1. 2008       32 031×

Ako pracujú LCD, CRT a plazmové monitory, čím sa líšia a ich plusy a mínusy.

Monitory poznáme ako základnú výstupnú jednotku. Posledné desaťročie sa technológie zlepšovali a vďaka ním máme väčšie, kvalitnejšie, šetrnejšie a hlavne úspornejšie monitory.

CRT (Cathode-Ray Tubes)

Táto technológia používa rovnaký princíp vykresľovania obrazu ako bežný televízor. Táto metóda bola údajne vynájdená pred viac ako 100 rokmi! Pomocou tzv. elektrónového prúdu, ktorý je zameriavaný na obrazovku vytvára pixely. Pri kontakte sa rozžiari lumifor na definovanú farbu podľa intenzity prúdu. Tento obraz sa neustále prekresľuje (refresh rate) a hodnota sa označuje ako frekvencia a udáva sa v Hertzoch.

Obraz CRT monitoru nie je tak ostrý ako LCD. Všimnete si to hlavne na texte. Je to spôsobené tým, že mriežka pixelov nie je fyzická. Na druhú stranu to umožňuje bez problémov prepínať medzi rozlíšeniami. CRT monitor nezobrazuje celú 32bitovú škálu farieb. Je to spôsobené neustálim prepínaním farieb a prekresľovaním bodov.

Čo sa týka rozmerov, CRT sú neporovnateľne väčšie ako LCD. Inak je to aj s udávanou uhlopriečkou. Monitor je napríklad 17", ale jeho zobrazovacia plocha (obrazovka) má približne 16" (ak nie aj menej, záleží od výrobcu).

LCD (Liquid Crystal Display)

Táto nová technológia používa odlišný spôsob vykresľovania ako CRT. Základ tvoria jednotlivé pixely, ktoré sú umiestnené pred reflektorom (zdroj svetla). Každý pixel je tvorený troma subpixelami – červeným, zeleným a modrým (RGB). Pixel je zložený z molekúl tekutých kryštálov, ktoré sú uložené medzi dvoma priehľadnými elektródami a dvoma polarizačnými filtrami.

Tieto molekuly sa bez elektrického prúdu pohybujú neusporiadane. Elektrický prúd spôsobí, že sa usporiadajú do špirálovitej štruktúry v elektródach. Tie polarizujú svetlo z reflektoru na požadovanú hodnotu a regulujú tak jas.

Odozva LCD monitorov

Pri LCD displejoch je dôležitá tzv. odozva. Je to doba medzi rozsvieteným (aktívnym), zhasnutým (neaktívnym) a znova rozsvieteným pixelom. Meriame ho v milisekundách, pričom platí, že čim menšia hodnota, tým plynulejší obraz. Monitory s vysokou hodnotou odozvy zobrazovali okolo pohybujúceho sa objektu hmlu (blur), dnešné hodnoty (okolo 8 ms) sú takmer nespozorovateľné. Štandardne sa odozva udáva podľa rise + fall (svieti, nesvieti; vysvetlené vyššie), teda od úplnej čiernej po absolútnu bielu. Menej sa používajú zmeny v stupnici šedej. Odozva sa prejavuje najmä v hrách, kde sa môže stať LCD Input Lag.

Typy farebných LCD

Farebné LCD monitory delíme na:

  • pasívne čiže STN (Supertwist Nematic)
  • aktívne čiže TFT (Thin-Film Transistors)

Aktíve LCD sa vyrábajú nasledovnými technológiami:

  • TN+Film (Twisted nematic)
  • MVA (Multi-domain Vertical Alignment)
  • PVA (Patterned Vertical Alignment)
  • IPS (In-Plane Switching)
  • S-PVA (Super-PVA)
  • S-IPS (Super-IPS)

Plazmové monitory

Plazmová technológia sa pre zobrazovacie jednotky začala používať len nedávno. Používa sa ako televízia, hlavne pre jej malú šírku a veľkú plochu (94-262 cm).

Xeónové a halónové plyny sú rozmiestnené v tisíckach tenkých komôrok, ktoré sú umiestnené medzi plátmi skla spolu s elektródami. To je doplnené RGB lumiforom pre farebný obraz. Jedna elektróda je zdrojová a jedna priehľadná. Pri prechode elektrického prúdu sa plyny ionizujú do plazmy a vytvoria viaceré fotóny, ktoré vyžarujú svetlo. Táto reakcia záleží od množstva elektrického prúdu.

Každý pixel je tvorenými troma RGB subpixelami, podobne ako LCD monitor (viď vyššie). Plazmové displeje sa vyznačujú vysokým kontrastom, rádovo 16 000:1.

Problémy s plazmovými displejmi

Pri dlhom zobrazení nejakého obrázku, zväčša textu, dôjde k javu "sčernenia" alebo Screen burn-in. Prejavuje sa tvorením "duchov" alebo tieňov za textom. Je to spôsobené lumiforom, ktorého niektoré pixely prechádzajú na ostatné časti (zdvojenie, tieň). Tento problém je známi hlavne u TV log jednotlivých televízii a na letiskových displejoch.

Ďalším problémom je vysoká spotreba elektrickej energie, čo pri dnešnej ekologickej tendencii znižovania spotreby elektrickej energie je tiež problém.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor sa zaoberá vektorovou grafikou a MIDI, prekladá z Anglického jazyka.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032025 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý