Názory ke článku JavaScript - 10. lekce
Kontrolovat heslo přes JavaScript je hodně riskantní záležitost. Co mi brání v tom zobrazit si zdrojový kód stránky a podívat se, čemu se má přihl. jméno a heslo rovnat? :-)
Reagoval na komentář od uživatele Michal Kobelka :
Tohle je JS kurz bože!
vazne sa na tento portal akoze neda dat nic hodnotnejsie?
bez urazky, ale takychto "uvodov" je na weboch milion... co tak ukazat nejaku pracu s objektami a kusa pokrocilejsie veci? napr. z kodu prototypejs dost vela veci nerozumiem, lebo tam ide o zlozitejsie struktury tohoto jazyka...
nechcem podrypavat ani nic, ale proste takychto clankov je na nete milion, ale hodnotnych nic ;(
napisal by som prosim ta raz nejaku pokrocilejsiu lekciu ?;)
Reagoval na komentář od uživatele Tom@sQo :
je to 10 lekcia a je to opakovanie mozno bude aj pokracovanie tak netreba stresovat
a ked je ich milion daj sem odkaz aspon na 30 000 :-)
Reagoval na komentář od uživatele Tom@sQo : Jo já neříkám, že ne, ale je to kurz - začíná se od nuly a pokud někdo začíná od nuly tady na programute, tak se musí naučit základy a nikdo něříká, že se ke složitějším věcěm nedostanu. A jestli myslíme to samá tak prototype je už celý framework a já se tu nechci zaměřovat na používání nějakého frameworku (teď tu začal seriál o jQuery tuším) a na druhou stranu vytváření něčeho takového je už velmi složité.
To Kobi: Tohle ukazování na příkladech neznamená, že jsou ty příklady "použitelné" ;o) - na co scriptovat kalkulačku, když ji obsahuje OS a stačí stisk jedné klávesy že jo :o), mě tu šlo jen o vysvětlení a ukázku principů...
Reagoval na komentář od uživatele Tomáš Bobek :prototype je dnes uz i framework, ale v zakladu javascriptu je to(nevim, jak to spravne napsat, aby me odbornici neukamenovali) neco s tridou, tusim, ze pri vytvareni nekolika objektu dane tridy je to pres prototype rychlejsi. Kdyby na avc-cvut.cz konecne dokopali prednasky od seznamu z podzimu, tak to tam krasne vysvetloval, bohuzel za ten pulrok jsem toho uz dost zapomel :(
Reagoval na komentář od uživatele Tomáš Bobek :
ahoj,
no nic a nikoho neobvinujem, a ani sa z toho portalu momentalne nic neucim nakolko som sa tu pohadal s jednym Windowsackym redaktorom ;) len mi islo o to, ze ked je tu celkom zaujimavy serial, nech neskonci na nejakej 10 tej lekcii a zas sa k podstatnejsim veciam nedostaneme ;)
co sa tych funkcii prototype(aj jQuery) tyka, tak som samozrejme myslel na to, jak to funguje, jak sa pracuje s objektmi a ako sa tvoria(take ze objekt.extend atd ;-)), lebo samotne APIcko clovek sa nauci ovladat do 2-3dni(nechcem aby to znelo cynicky, ale tiez ten serial na jQuery nemusel byt, ved je rovnaky na intervale(alebo len uvod? ale to je jedno.) a aj tak prepisovat oficialnu dokumentaciu imho nema zmysel...), ale mna skor zaujima javascript do hlbky bez toho aby som bol nuteny kupit si tucnu ucebnicu:)
Reagoval na komentář od uživatele insider :
Nějak tak. Přes prototype se dá do již existujících tříd přidávat další metody. Třídy s prototypovými metodami pak alokují méně paměti (toho využívá JAK - javascriptová knihovna z dílny Seznamu - http://jak.seznam.cz/).
Rozbalovací menu není zrovna použitelné, protože při vypnutém JS, nelze prvky žádným způsobem zobrazit. Jedině vypnout i styly :smile1: .
Reagoval na komentář od uživatele hansk :
Nic z JavaScriptu není použitelné, když je JavaScript vypnutý ;o)
Reagoval na komentář od uživatele Tomáš Bobek :
Jistě, ale já to myslel spíše tak, aby při vypnutém javascriptu byl automaticky seznam rozbalen a byl k němu umožněn přístup.
Reagoval na komentář od uživatele hansk : a nestacilo by na zaciatku mu nastavit aby ho bolo vidiet, onloadom ho skryt a potom dalej normalne fungovat?
Reagoval na komentář od uživatele Santas : Samozřejmě stačilo, v článku to ale uvedeno není :(
27. 4. 2008
Michal Kobelka píše:
Kontrolovat heslo přes JavaScript je hodně riskantní záležitost. Co mi brání v tom zobrazit si zdrojový kód stránky a podívat se, čemu se má přihl. jméno a heslo rovnat? :-)
Prečo by JavaScript nemohol kontrolovať heslo? Pozri tento zdrojový kód a napíš zfleku heslo chytrolíne ;-)
http://blog.monogram.sk/pokojny/cvicenia/js_2/
Viac info o tom zadaní je tu http://blackhole.sk/cvicenia-z-javascriptu-1-2
cvičenia odporúčam, dá sa pri nich hravou formou aj niečo naučiť;-D
Reagoval na komentář od uživatele pa3k : 1. je hodne jednoduchy ale na 2. jsem nemel nervy :)))
Reagoval na komentář od uživatele Earl Cash : Kobi asi myslel tento konkrétní script chytrolíne :-/
Reagoval na komentář od uživatele Zdeněk Lehocký : ? jsem zmaten....ja jen komentoval "rozlousknuti" toho hesla na strance v odkazu, ktery poslal pa3k.. :)
Reagoval na komentář od uživatele Earl Cash : Jo, promiň, já chtěl reagovat na příspěvěk nad tebou. ;-)
Reagoval na komentář od uživatele Zdeněk Lehocký :
Tak tak, myslel jsem ten z článku...
28. 4. 2008
Zdeněk Lehocký píše:
Reagoval na komentář od uživatele Earl Cash : Kobi asi myslel tento konkrétní script chytrolíne :-/
To patrilo asi mne :) Jasné, chápem - na jednej strane je blbosť to robiť tak, ako je to v článku, no na druhej strane je to článok o JS, nie o bezpečnosti, kde ide o niečo iné. Reakciou o nevhodnosti JS na kontrolu hesiel autor moc generalizoval a samozrejme nemal pravdu. Musel som reagovať ;-) v JS je tiež možné riešiť bezpečnú autenticikáciu, aj keď sa to moc často nepoužíva, princíp je rovnaký - stačí použiť napr. hashovaciu funkciu: http://www.movable-type.co.uk/scripts/sha1.html. Príde mi vhodné na to upozorniť.
Vážení,
po přečtení Vámi zaslaných příspěvků k této lekci bych doporučoval, abychom se opět vrátili především k látce, která byla v této lekci probrána a neodbíhali jsme od tématu nad diskusí, zdali je tento kurz pro každého z nás přínosný, či nikoliv.
Neodpustím si ještě poznámku, že jakožto začátečník musím stejně jako „pawlik“ dát díky T. Bobkovi, že se pustil do tohoto psaní a že nám srozumitelně doposud představil tento programovací jazyk a doufám, že ve stejném duchu bude pokračovat dále!
Můj věcný dotaz k probrané látce směřuje na Tomáše ve věci Rozbalovacího menu:
1. Jakým způsobem lze kod doplnit, abych při volbě např. „nabidka 2“ zabalil/schoval již např. rozbalenou „nabídku 1“ (resp. její podnabídky), tzn. Při každé volbě na „nabidka 1“, „nabidka 2“, „nabidka 3“ atd. měl pouze otevřenou podnabídku příslušné volby a ostatní podnabídky byly schovány.
2. Jakým způsobem lze vybranou volbu barevně odlišit
Předem děkuji za odpověd
Olaf
Jsem sice začátečník ale od začátku se těším až si užiju nějaký svůj webík v JS. Html je strašně omezená. Líbí se mi to vaše rozbalovací menu, ale to co tam je jako příklad postrádá hezký vzhled. Proto se chci zeptat jak to tam nějak "Zevzhlednit" ? Popřípadě se jako podmínka rozbalení použiji podmínku
onmouseover
:smile1: 6. 5. 2010
Reagoval na komentář od uživatele Michal Kobelka :
já to mám na svém webu podobně jen s pomocí form input type text a button a vyhodnocovacím tlačítkem a zdroják ti nepomůže - mám externí šablonu. Jen nevím, jak udělat víc "účtů" než jen jeden. A navíc díky příkazu innerText to nefachá v Mozile (ale v google chrome jo, to je zajímavý)
7. 5. 2010
Reagoval na komentář od uživatele Olaff :
je to jednoduchý. musíš těm divům nastavit style="color:barvakterouchceš" a potom akce onmouseover="document.all.id elementu do ktereho se ma neco napsat.innerText='text'" a pokud se to má schovat, tak dáš prázdnej text. Je v tom poněkud zmatek, ale fachá to. Koukni na tenhle kód:
<div>
<span style="color:yellow" onmouseover="document.all.skryt.innerText='Skryt'; document.all.neco.innerText='Neco'">Registrace</span>
<div id="neco">
</div>
<div style="color:yellow" id="skryt" onmouseover="document.all.neco.innerText=''; document.all.skryt.innerText=''"></div>
</div>