Názory ke článku Středoškolská fyzika, začátek – co je třeba znát? – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Názory ke článku Středoškolská fyzika, začátek – co je třeba znát? – Programujte.comNázory ke článku Středoškolská fyzika, začátek – co je třeba znát? – Programujte.com

 

Názory ke článku Středoškolská fyzika, začátek – co je třeba znát?

MartinK   NOVÝ
14. 9. 2011

Zdravím tě Jimmy :)

Dobrá práce. Těším se na další díly.

Karel   NOVÝ
18. 9. 2011

Jenom malá poznámka: podle mých pocitů a zkušeností je "vědecká" fyzika (např. na matfyzu) podstatně méně názorná než ta středoškolská, takže bych řekl, že té matematiky je tam ještě o dost víc než jen polovina. :-(

rp   NOVÝ
20. 9. 2011

Prosím, důkladně zkontroluj znaménka u prvních dvou příkladů a potvrď, že tam nejsou chyby. dík.

found, autor článku   NOVÝ
20. 9. 2011

#3 rp
Při předělávání jsem musel hloupě přehodit znaménko u a), díky za upozornění. Prozatím dám příklad sem do komentářů a časem to upravím i ve článku.

a v příkladě b) se mi nezdá, že je špatně znaménko, dal jsem tam schválně mocninu, aby se nedal čitatel rozložit, ale toho "mechanického matematika" by napadlo při x a 8 to rozložit podle x^3 +- a^3. :-) Ten druhý vyjde ošklivě. :-)

Za ten první se vážně omlouvám.

ufak   NOVÝ
20. 9. 2011

Ahoj Jimy, supr. Těším se na další díly.

Musím pochválit i češtinu (až na výraz Pracování s jednotkami). Tak dobrá se totiž na internetu moc nevidí.

Neškodilo by napsat, že delta je rozdíl, změna měřené veličiny, např. polohy tělesa na začátku měření a na konci měření.

Pro zájemce o fyziku (tedy nestudenty) bude stačit názorné vysvětlení integrálu, jak to chápou fyzici, a ukázat to na rychlosti a dráze: ujetá dráha je součet malinkých useků dráhy ujetých za časové pididobičky krát pididobička, na grafu součet úplně tenounlinkých obdélníčků. Prostě moc jemný součet něčeho. Uf

found, autor článku   NOVÝ
20. 9. 2011

#5 ufak
Za češtinu děkuji, i když vidím občas někdy i překlepy, kterých si ani korektoři nevšimli - proto chci příspěvek upravit až déle, abych to udělal všechno najednou.

S tou deltou a rozdílem máš pravdu, doplním tam někam poznámku. -)

A názorné vysvětlení integrálu se mi tady moc ukazovat nechce, chci tady mít čistě to "matematicky jsme k tomu došli takhle". Názorné vysvětlení integrálu si plánuji do článku "základy integrálního počtu", které jsme se učili na gymnáziu ve třeťáku a začátku čtvrťáku - připravuji i něco "Matematické vysvětlivky pro kurz fyziky", kde bude výklad právě téhle matematiky, kterou já používám.

A té pochvaly s češtinou si velmi vážím, je to jedna z mála věcí, které dávám vyšší prioritu než obecné znalosti matematiky a fyziky. Leč tyhle dvě vědy miluji, být společensky na úrovni znamená mít všeobecné vzdělání a umět se vyjadřovat - jinak řečeno, beru to tak, že jsi mi právě řekl, že nejsem společenský idiot, proto si toho cením. :) A to, že jsi vytkl "Pracování s jednotkami" jen dokazuje, že stále mám co zlepšovat. :)

ufak   NOVÝ
21. 9. 2011

#6 found
ahoj. To Pracování s jednotkami vypadá, jako kdyby to přeložil googlík... :-) čao

found, autor článku   NOVÝ
21. 9. 2011

#7 ufak
Tak je do budoucna, jak s tím "nakládat"? :) Mě zrovna nenapadá vhodnější slovo, tak se omlouvám za svou omezenou slovní zásobu. :-)

deedx   NOVÝ
21. 9. 2011     web     twitter

#7 ufak #8 found
Já bych to pracování s různými věcmi (i nevěcmi) neviděl tak černě :)

Pracuje se s výrazy, pracuje se s veličinami, pracuje se s nástroji... S čistým svědomím bych nechal Jimmyho pracovat i s jednotkami ;)

ufak   NOVÝ
21. 9. 2011

#9 deedx
dyk jo, stačí napsat Práce s .... Nebude to tak anglicky.

rp   NOVÝ
21. 9. 2011

#4 found
Ok. U druhého příkladu zkus (x^2-8) změnit na (x^2+8). Ne že by se vzorce měly předělávat, aby lépe vycházely :) Ale v ukázkových příkladech to může více motivovat, co myslíš? Když budou vycházet obludy, těžko vysvětlíme, že měla úprava nějaký význam. Když vyjde významné zjednodušení, vysvětlíme snadněji, že má úprava smysl.

Jak to bude s uveřejněním výsledků? Plánuješ nějaký rozbor?

found, autor článku   NOVÝ
21. 9. 2011

#11 rp
No, příklady se dají odevzdávat, takže pro toho, kdo je odevzdá, řeknu, jestli je to dobře nebo ne a kde případně udělal chybu. :) Výsledky bych mohl dát do nějakého speciálního dílu po dokončení kurzu :)

Přidej svůj názor

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo e-mailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Reaguješ na příspěvek:
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové názory e-mailem (pouze pro přihlášené)
Sleduj názory ke článku a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý