Názory ke článku Stavebnice umělé inteligence 1
to nemá s umělou inteligencí nic společného. Je to snad dobře vytvořený program, nic víc. Umělá inteligence je něco zcela jiného. V případě softwaru bude možno mluvit o umělé inteligenci teprve tehdy, až program dokáže měnit sám sebe na základě podnětů zvenčí, bez toho aby využíval předem připravené v programu zakomponované moduly. Progream umělé inteligence bude muset umět sám si vytvořit nové bloky kódů, odstranit starší již nevyhovující bloky kódů a začít používat nové bloky kódů, které si sám vytvořil. V podstatě původní program s umělou inteligencí se tak sám přetvoří na zcela jiný program a bude se postupně sám zvětšovat.
Teprve u takovéhoto software můžeme uvést, že má "umělou inteligenci". Software, který jen využívá více či méně vytvořené větvení a testy na různé varianty a možnosti, žádnou umělou inteligenci nemá.
#1 remmidemmi
Součástí umělé inteligence je řada teorií, jako jsou expertní systémy, neuronové sítě, evoluční systémy, hybridní systémy a mnoho dalších. Patři do ní rovněž i uvedené systémy, které generují programové kódy.
Jako vývojář systémů pro výrobní proces jsem se zaměřoval na takové oblasti umělé inteligence, které jsem uplatnil ve své praxi a které přinášely úspory a zkvalitnění výroby, a daly se realizovat na malých a osobních počítačích, především neuronové sítě pro analýzu výrobních procesů a evoluční systémy pro jejich optimalizaci, v kombinaci s klasickými výpočty.
Konkrétně stavebnice 1 používá pro lineární optimalizaci genetický algoritmus, pro plošnou optimalizaci také s prvky expertního systému a klasickými výpočty pro realizaci geometrických algoritmů.
J. Teda
#2 Teda
To je samozřejmě skvělé, ale pořád to není umělá inteligence. Stále se jedná o programy, které od někud berou data a těmito daty se řídí podle předem připraveného scénáře - výpočtů a větvení. Výpočty provádí podle nějakých předem vložených algoritmů, které jsou na základě různých teorií. Když tvůrce programu zaponeme ošetřit nějaké okrajové hodnoty, výsledky, program zkolabuje.
Příklady:
program pro šachovou hru. Nemá žádnou umělou inteligenci, počítač jen využívá možnosti předem vytvořeného programu a vyhledává nejoptimálnější řešení podle předem vložených partií které se odehrály v minulosti. Vlivem výkonu, rychlosti procesoru umí velmi ryche vyhledávat v databázit, rychle probíhá větvení v programu. Nic víc. Když nebude mít dostatek dat, program selže, nabídne hloupé řešení. Nedokáže nic vlastního vymyslet. Maximum co dokáže, bude ukládání odehraných partií do vlastní databáze. Ale také tato funkce musí být předem naprogramována. Program sám si ji nevytvoří.
Jiný příklad - tzv. "autorouter", program pro automatický návrh layoutu plošných spojů. Na počátku dostane data o schematu, součástkách, rozměru plošného spoje. Program podle předem definovaných pravidel zkouší najít cesty a propojit uzle. Úspěšnost výsledku závisí na tom, kolik pravidel do programu jeho tvůrce vložil. Program sám se nedokáže změnit. Bude stále stejný.
Jak bude vypadat systém umělá inteligence?
Představte si, že máte procesor vytvořený naprogramováním do FPGA. Tento procesor je řízen programem který je uložen v reprogramovatelné paměti. Program na počátku obsahuje základní pravidla pro běh systému. K tomuto systému je připojen druhý procesor, který není reprogramovatelný a jeho činnost spočívá v přeprogramování FPGA a přeprogramování programu pro FPGA procesor, který je uložen v reprogramovatelné paměti. Tento programovací procesor bude řízen od FPGA procesoru a bude mít tzv. DNA pro FPGA procesor.
Postup vývoje systému s umělou inteligencí spočívá v tom, že FPGA procesor dokáže sám sebe a vlastní program přeprogramovat pomocí připojeného programovacího procesoru. Tedy, dokáže se změnit, přizpůsobit se změnám které nastaly v průběhu času v jeho okolí. DNA bude vytvářet limity v jakém rozsahu se může FPGA procesor měnit. Například nebude umožňovat, aby se FPGA procesor sám zrušil nebo aby se mnohonásobně přetaktoval, nebo se odpojil od programovacího procesoru. Jakým způsobem se celý systém změní bude záviset na vlivech, datech které systém z okolí posbírá. Takový systém dokáže odstranit nepotřebné bloky software a vlastního hardware a nahradit je jinými, pro něj užitečnými bloky. Dokáže změnit vlastní zaměření v sovislosti se změnami okolí. Dokáže se přizpůsobit. Jeho změna bude omezena v podstatě jen rozsahem jeho vlastního hardware, kapacitou FPGA a kapacitou reprogramovatelné paměti.
Bohužel, takovýto systém s umělou inteligencí může vést pro člověka k dosti dramatickým následkům.
#3 remmidemmi
Například ve wikipedii https://cs.wikipedia.org/…_inteligence jsou popsány jako oblasti umělé inteligence mimo jiné také neuronové sítě, expertní systémy a evoluční systémy.
Tyto systémy realizuji na počítači softwarem, který modeluje příslušné jevy v přírodě, jako je neuronová síť živočichů, genetický vývoj a pod. Neobsahuje však návod na řešení konkrétního problému, postup řešení nezadávám systému pomocí vloženého algoritmu. U neuronových sítí zadávám příklady - nasbíraná data, u evolučních systémů popisuji požadované vlastnosti výsledku - maximální úspora. Řešení konkrétního problému si systém najde sám.
V hybridních systémech používám pomocné procedury, které zejména evoluční systém výrazně zrychlují, to ale na věci nic nemění. My také při práci použív8me různé pomůcky, kalkulačky, počítačové programy, to ale s naší inteligencí nemá nic společného.
21. 8. 2024
Artificial intelligence kits are a great way to get hands-on experience with cutting-edge technology and enhance learning. Using tools like CMI assignments Malaysia writing service can complement your work with artificial intelligence kits, ensuring that your academic writing is just as impressive as your technical skills.
18. 11. 2024
Artificial Intelligence kits empower students with hands-on tech skills, fostering innovation and critical thinking. Integrating these in curricula can prepare students at Top Schools in Sector 19, Dwarka for future challenges!