C & C++ – Články – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

C & C++ – Články – Programujte.comC & C++ – Články – Programujte.com

 

Obrázek ke článku Seriál OpenGL - 2. díl

Seriál OpenGL - 2. díl

Vítejte u druhého dílu seriálu o programování v knihovně OpenGL. Dnes se podíváme na to, jak vykreslovat základní objekty a jak s nimi pohybovat.

Reklama
Reklama

Oracle C++ Call Interface – 3. Niečo málo o Statementoch

Naposledy keď som sa s vami lúčil, spomínal som akési statementy. V dnešnom dieli teda načrtnem, čo statement je, ako pomocou statementu vykonávať SQL command, ako na transakcie a zavŕšim to tým, že vám ukážem, ako na bindovanie premenných.

PCRE - Regulárne výrazy v C/C++

Z času na čas sa stretneme s problémom, kedy je potrebné analyzovať reťazce na vyššej úrovni ako len porovnávaním. Tieto situácie sa dajú riešiť vlastným kódom, kedy reťazec pracne analyzujete. V takýchto situáciách jeale výhodnejšie a jednoduhšie použiť regulárne výrazy. Tento článok vám ukáže ako regulárne výrazy implementovať do C/C++ kódu a uvediem aj zopár asi najpoužívanejších príkladov.

Oracle C++ Call Interface – 2. First contact, hups connect.

Tak sa stretávame opäť. Snáď to netrvalo tak dlho že ste už zo svojho PC ORACLE 10g EXPRESS odinštalovali. V tomto dieli sa konečne dostaneme k C++. Najprv si však nastavíme kompilátor tak, aby nám úspešne všetko zlinkoval a skompiloval. Potom si vytvorime spojenie z ORACLE XE a povieme v skratke niečo o TNS.

Události v C++

V poslední době se stalo trendem programovat pomocí událostí. V C# tento mechanismus známe jako delegáty, v Javě pro změnu pod názvem listenery (listeners). C++ je jazyk o dost starší a takovýto mechanismus není nativní. To však neznamená, že něco takového není v C++ možné.

C++ – řetězce

Dneska si zoberieme na pozorovanie, čo sú to reťazce a ako sa používajú.

Cmake, alebo ako som pochoval automake

Snáď každý C/C++ programátor, ktorý napísal viac ako dvoj-súborové programy, bol nútený si napísať vlastný makefile a to niekedy nie je jednoduché. Cmake je riešenie ktoré sa snaží tuto činnosť podstatne zjednodušiť.

C++ – pole

Dneska si preberieme jednoduché polia v C++ pekne pomaly, aby ste ich pochopili.

Oracle C++ Call Interface – 1. Vrhnime sa na ORACLE

Oracle je kombinácia písmen, ktorá vzbudzuje v ľuďoch, hlavne v začiatočníkoch, ohromný rešpekt. Človeku sa vybaví niečo strašne komplikované a gigantické, už len z toho dôvodu, že človek bežne nemá doma na desktope rozbehanú Oracle 9i. Tento seriál je určený začínajúcim C/C++ developerom, ktorí by radi zistili čo ponúka Oracle databáza.

Python a C/C++

Keď sa navrhuje aplikácia, často sa kladie doraz na to, aby bola modulárna, ľahko rozšíriteľná, aby sa dala ľahko upravovať podla potrieb. Pri takýchto myšlienkach si programátor nie raz povie, žeby nebolo zle ak by jeho aplikácia mala skriptovací jazyk.

Expat – parsujeme XML

V dnešnej dobe asi nikomu netreba predstavovať, čo je XML. Skôr či neskôr dôjde čas, kedy programátora prestane baviť písať cvičné programy podľa kníh a bude chcieť vytvoriť niečo užitočné. Vtedy sa nevyhne XML-kam, či už bude mať program konfiguračný súbor v tomto formáte, alebo bude priamo spracovávať XML súbory. Technológie ako .NET a JAVA už s týmto rátali a majú implementovanú sadu objektov na parsovanie. Čo však v prípade C/C++? Tu môžeme siahnuť po rôznych knižniciach, ktoré nám parsovanie umožňujú. Ja som sa rozhodol, že vám v tomto článku predstavím konkrétne knižnicu EXPAT, ktorá patrí k najrýchlejším a, čo sa tyká úspory pamäte, k najúspornejším.

Ako si napísať vlastný program pre OpenWRT

V poslednej dobe sa začali dosť rozširovať malé domáce routre, na ktorých je možné sprevádzkovať OpenWRT Linux. Tento článok nieje o inštalácii tohto systému. Tento článok je skôr o tom, ako na C/C++ programy pre zariadenia s týmto systémom.

Valgrind – ako na pamäťové úniky

O tom, že každé alokované miesto v pamäti je treba aj uvolniť, sa píše snáď v každej publikácii o programovaní. Napriek tomu sa často stáva, že nie všetko za sebou poupratujeme. Tento problém sa týka ako začiatočníkov, tak aj skúsených programátorov, ktorí nejaký ten rôčik už programujú.

Programování v jazyce C - řízení běhu programu

V předchozích dílech našeho seriálu jsme se zabývali takovými stavebními bloky jazyka, které jsou velice důležité, ale, nicméně, s nimi toho pořád moc neuděláme. Tím se dostáváme k příkazům umožňujícím řízení běhu a tím jsou podmínky. Podmínek existuje vícero druhů a dnes si je představíme.

Win32 API - 5. díl - GDI

A je to tady, po dlouhé době jsem zpět a se mnou prichází code ;-). Dnes se podíváme na funkci TextOut a blíže si vysvětlíme GDI.

C++ – funkce

Tak a je tu druhá lekcia nášho kurzu, kde sa budeme zapodievať týmito problémami: Funkcie v C++ (základ), ako sa definujú premenné, kľúčové slová.

Nastavení Visual C++ 2005 Express Edition pro tvorbu WIN32 API aplikací

Už je to nějaký ten pátek, co Microsoft vydal express edice svých vývojových nástrojů, a přesto se na některých programátorských fórech objevují dotazy, zda se dají použít tyto nástroje na vývoj aplikací ve Windows API. V tomto článku popíšu, jak si toto prostředí přizpůsobit tak, aby v něm bylo možno tyto aplikace vytvářet. Ještě dodám, že všechny express edice jsou zcela free, a to i na tvorbu komerčních aplikací.

  • Instalace
  • Resource editor
  • Nastavení Visual C++ 2005 Express Edition
  • Na MFC si nechte zajít chuť
  • Kde získat MSDN
  • Závěrem

C++ – Hello World

Ideme sa pustiť na náš prvý program, ktorý sa, ako vždy, bude volať „Ahoj svete!“.

Programování v jazyce C – úvod

Vítám vás u nového seriálu, který je určen všem začátečníkům se zájmem o programování v jazyce C. Jako cíl si kladu podat pokud možno jednoduché a srozumitelné vysvětlení probíraných problémů a poskytnout tak čtenáři základ pro další studium.

Vznik a historie jazyka C++

Tak začneme… V tento prvý deň sa iba zoznámime s tým, čo to vlastne C++ je a kde vzniklo. V tomto seriálu budem zadávať rôzne poznámky alebo výstrahy iba pre zaujímavosti. V každej lekcii vám na začiatku budem vypisovať body, ktoré preberieme.ríprava na písanie programu

Cykly v C/C++

Jak jednoduše pochopit používání cyklů v programech? Právě toto se dozvíte v dnešním článku, který je zaměřen zejména pro začátečníky nebo těm, kteří stále tápou.

Výsledky 31-60 z celkem 83 nalezených
Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032020 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý