Přechod na XHTML - 1. díl
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Přechod na XHTML - 1. dílPřechod na XHTML - 1. díl

 

Přechod na XHTML - 1. díl

Google       Google       2. 1. 2006       18 295×

V tomto úvodním díle seriálu "Přechod na XHTML" vás seznámím s tím, co to vůbec XHTML je, proč používat XHTML, jaké jsou jeho verze a jaké jsou základní rozdíly mezi XHTML a HTML.

Pozn.: tento seriál je určen pro ty, co již někdy pracovali s jazykem HTML a ovládají alespoň jeho základy, pokud do této skupiny nepatříte, zamiřte jinam - třeba na kurz HTML

Co je to XHTML?

Před tím než si budeme schopni vysvětlit, co je to XHTML, budeme si muset zodpovědět několik otázek.

Co je to SGML?

SGML je jeden z prvních značkovacích jazyků vůbec (jako norma byl přijat roku 1986). Zkratka SGML znamená "Standard Generalized Markup Language", tedy něco jako "standardní obecný značkovací jazyk". SGML byl (je) složitý a velice obecný, a proto nenašel uplatnění. Ale důležité je, že z tohoto standardu se vyvinul jazyk HTML, XML a z těchto dvou později XHTML.

HTML + XML -> XHTML

HTML je jazyk dnes velmi používaný pro tvorbu webových prezentací. Je to jazyk velmi "volný" a prohlížeče se v něm snaží chyby napravit, doplnit atd. V tom je největší rozdíl mezi XML a HTML, poněvadž XML je velmi striktní a přísný, každou chybu hlásí a kdykoliv se chyba objeví, tak dokument nezobrazí, zatímco HTML se chyby snaží opravit (resp. jejich interpreti). Ale to jak dokument zpracuje browser to určuje MIME-type, buď je text/html a tedy tolerantní nebo je application/xhtml+xml a je striktní jako XML.

Konečně více o XHTML

XHTML je přeformulací HTML, tedy jakousi vylepšenou (možná zhoršenou - zkrátka přeformulovanou, změněnou) verzí HTML, takže je novou normou jazyka HTML. Tím vylepšením je ona kombinace s moderním XML. To "X" na začátku znamená 'eXtensible', tedy z angličtiny 'rozšířitelný', i když skutečnost je trochu jiná, jazyk je spíše omezen (myslim, že je to i dobře, i když by v některých částech rozšířen být mohl). Takže by se dalo říci, že XML a HTML jsou "rodiči" (nebo jak říká Marek Prokop "nadjazyky") XHTML. Jako standard ho vytvořilo konsorcium W3C - to má tyto věci na starost.

Proč používat XHTML?

Dalo by se říci, že v tomhle je zakopaný pes, protože říci několik kloudných důvodů, proč používat XHTML místo HTML je poměrně obtížné. Proto odkazuji na tyto 2 články (2 proto, že jsou tyto názory různé): Já XHTML používám, protože je moderní a perspektivní, lze z něj jednoduše přejít na XML (to z HTML nejde), z hlediska sémantiky to bude také výhodné (hlavně tím, že je nutnější oddělit obsah od formátování).

Verze XHTML

XHTML má, stejně jako HTML, verze, z nichž dnes se používají čtyři:
  • XHTML 1.0 striktní (strict)
  • XHTML 1.0 přechodové (transitional)
  • XHTML 1.0 pro rámy (frameset)
  • XHTML 1.1
Udělat web podle striktní XHTML 1.0 je těžké udělat validní, to samé platí pro XHTML 1.1, kde navíc je velmi mnoho omezení, proto bych doporučil (ale je to samozřejmě na vás) používat verzi XHTML 1.0 Transitional. No a verze frameset je pro stránky, kde jsou použity rámy.

Rozdíly mezi HTML a XHTML

Mezi HTML a XHTML jsou některé důležité rozdíly, které si podrobně popíšeme v dalších dílech seriálu, zde jen krátce:
  • vše musí být malým písmem (tagy a atributy tagů)
  • každý párový tag musí být nutně ukončen
  • nepárové tagy mají na konci " />" (třeba <br />)
  • v každém dokumentu musí být doctype + xml prolog (jen měl není striktně vyžadován)
  • zápis scriptů je také jinak


Tohle všechno byla hlavně teorie, proto se můžete těšit na praxi, která bude v příštím díle.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor se zajímá o programování, webové technologie a IT obecně. Mezi další zájmy patří čtení, fotografování, přítelkyně et cetera...
Web     Twitter     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý