Příkazová řádka – 1. lekce
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Příkazová řádka – 1. lekcePříkazová řádka – 1. lekce

 

Příkazová řádka – 1. lekce

Google       Google       4. 3. 2006       164 154×

Svět Příkazového řádku na dosah ruky! Otevřte svou historii! Poznejte, co se skrývá za černou obrazovkou, ve které nefuguje myš!


Příkazová řádka

Často se v dotazech setkávám s tím, že člověk chce programovat, ale dočista nerozumí pojmům jako DOS, aktuální adresář, dávka, relativní cesta apod. Většina začátečníků totiž nic jiného než Windows a myš nezná, klávesnici používá jen v nejnutnějších případech, jako třeba při chatu. Vůbec ho nenapadne, že se přes klávesnici dá systém také ovládat. Tento krátký, několikadílný kurz by to měl napravit. Bude zaměřen hodně prakticky, s minimem teorie, bez které to bohužel jde málokdy.

Příklady budu zkoušet na Windows XP/2000, nicméně myslím, že vše bude fungovat stejně i na Windows 98. Ti, kdo pracují v Linuxu, ti znají linuxový příkazový řádek dobře, protože je to komunitou hodně preferováno, neboť je to často rychlejší a lépe se dává help, když napíšete příkaz, jak se má napsat do příkazového řádku, než opisovat kam má kdo kliknout.


Doporučená literatura

Michal Politzer – Windows XP – tajemství a kouzla Příkazového řádku



Spuštění

Tak si ho spusťte. Máte 2 možnosti:

  • Start — Spustit — napsat cmd — Enter
  • Start — (Všechny) Programy — Příslušenství — Příkazový řádek

První kroky

Před sebou vidíme černé okno. Nahoře je napsána verze Příkazového řádku, DOSu. Pod tím je adresář, ve kterém právě stojíme, tzv. aktuální adresář. Zapomeňte nyní na myš, ta má v DOSu omezenou platnost a zatím ji nebudeme potřebovat.

Hned vás naučím první trik, který zná málo začátečníků. Stikněte Alt+Enter. Tento zápis znamená – pro neznalé ;-) – abyste zmáčkli a drželi levý (vlevo od mezerníku) Alt a ťukli do klávesy Enter. A rázem uvidíte, co viděli vaši otcové nebo dědové, když pustili počítač. Dejte znovu Alt+Enter a vrátíte zpět okenní variantu.

Jsem na vás zvědav, jestli se překonáte, a dokážete z takového černého "nic" ovládat počítač!

Nic neumíme, zkusíme požádat o pomoc. Napište help (na velikosti písmen nezáleží) a stisněte Enter. Nevím jak vám, ale mně začne počítač pípat a vypisovat příkazy, které mohu použít i s krátkou nápovědou. Zaujal mě jeden z posledních, protože první utekly někam za okraj obrazovky. Hned ho tedy zkuste: napište ver a Enter. Měla by se vám vypsat verze vašeho DOSu. Tento příkaz obsahuje Windows (DOS) od raných počátků.



Práce s adresáři

Asi všichni, stejně jako já, se nacházíte ve svém domovském adresáři. To vidíte na začátku řádku, kde se vám ta cesta vypisuje. Určitě tam máte nějaké soubory nebo složky, akorát nejsou vidět jako pod Windows. Dokonce se může zdát, že tam není nic!

Zadejte příkaz dir (a samozřejmě pak Enter, to již nebudu dále zdůrazňovat, to je v DOSu samozřejmost) a vše uvidíte. Vidíte datum, čas, <DIR> pokud je to adresář a pak jeho název. Jeden z nejpoužívanějších adresářů jsou Dokumenty, tak se tam zkusíme podívat.

Zadejte cd Dokumenty. Měl by se vám změnit prompt. To je to, co se vypisuje na začátku řádku. V DOSu platí nepsané pravidlo, že když se počítači něco povede, nevypisuje OK nebo Povedlo se. Když se něco povede, mlčí, když se něco nepovede, dá nám o tom vědět. Jinými slovy, neobtěžuje, nespamuje, když to není nutné. Zadejte dir a uvidíte svoje soubory a složky. Zadejte cd blablabla (přepnutí se do neexistujícího adresáře) a uvidíte chybovou hlášku.


Kopírování obrazovky

Tak tady snad poprvé nastupuje myš. Tady se již použití liší, napíši několik možností, jak to u vás může fungovat:

  1. Jednodušší: Klikněte kdekoliv (vhodně) v černém okně a táhněte (označte oblast). Až to budete mít, stiskněte Enter. Mělo by to být ve schránce (co je to schránka? – ptejte se, pokud nevíte).
  2. Klikněte na systémovou ikonu – to je ta ikona v záhlaví, jak je vpravo křížek a maximalizace a minimalizace, tak systémová ikona je úplně vlevo. Zvolte Úpravy — Označit. A nyní proveďte to samé, jako v bodě 1.

Nyní si pusťte svůj oblíbený textový editor (nemyslím Word, myslím čistý textový editor – PSPad, UltraEdit, NotePad++, … V nejhorším případě Poznámkový blok) a dejte Vložit (pravé tlačítko myši a vložit nebo Ctrl+V). Nebo to takto můžete vložit do příspěvku někde ve fóru, když chcete ukázat, co vám to píše. Nebo to vložit jako odevzdaný úkol zde na Programujte.com ;-)


FAQ

  • Jaký je rozdíl mezi složkou a adresářem? Žádný
  • Jaký je rozdíl mezi souborem a dokumentem? Žádný
  • Další sem budu doplňovat, jak se budete ptát.


Úkol

Spustťe si DOS, přepněte se do adresáře Dokumenty, zadejte dir a to, co vidíte před sebou na obrazovce, mi odevzdejte jako úkol. Pokud nechcete zvěřejňovat obsah svého adresáře, přepněte se někam jinam, kde vám to nevadí a pošlete mi dir toho.

Do úkolů nic nevpisujte, chci vidět jen příkaz a výsledek. Své komentáře můžete případně vypsat někam na konec, ale ne doprostřed výpisu.

Dotazy?

Máte nějaké dotazy nebo chcete někomu napovědět? Použijte naše: Diskuzní forum neboli Poradnu. Připomínky můžete samozřejmě směřovat přímo do komentářů zde pod článkem.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Pavel KosinaAutor programuje v Pythonu.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý