Čeština pro Visual Studio 2010
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Čeština pro Visual Studio 2010Čeština pro Visual Studio 2010

 

Čeština pro Visual Studio 2010

Google       8. 7. 2010       40 160×

Začátek července je svědkem rozporuplné události – vychází čeština pro Visual Studio. Microsoft začal poskytovat ke svému vývojovému prostředí jazykové balíčky a bylo rozhodnuto, že jedním z cílů lokalizace bude i náš rodný jazyk. Podívejme se v krátkosti, jak na tom překlad je.

Kdyby mi někdo před rokem řekl, že Visual Studio bude česky, klepal bych si na čelo. Klepal jsem si na něj totiž i na podzim loňského roku, kdy se mluvilo o betatestu a bylo jisté, že k lokalizaci opravdu dojde. Pochybnosti mají dva původy: lingua franca programování a vývoje software obecně je angličtina, které se v podstatě (a nejen v souvislosti s Visual Studiem) nedá vyhnout – narazíte na ni na fórech i v dokumentaci. A za druhé – přeložit některé zažité termíny je neskutečně obtížné a mnohdy na škodu věci.

Lokalizaci dostala na starost Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a celkový dojem je vynikající. Kolem se povalují obrázky, které vám přiblíží, jak na tom překlad přibližně je. Čeština je ke stažení od 7. července 2010 v podobě jazykové sady, již stačí jednoduše nainstalovat, pokud máte v počítači anglické Visual Studio 2010 Professional (pro Visual Studio 2008 existuje již nějakou dobu speciální doplněk Captions Language Interface Pack).

Balíčky jsou dva – první má přibližně 48 MB a obsahuje lokalizaci IDE, druhý je velký něco kolem půl megabajtu a stará se počeštění prohlížeče nápovědy. Oba samy zjistí, kam se nainstalovat, a poté přibyde v nastavení prostředí na výběr nová položka: „čeština“, viz obrázek.

Pokud nainstalujete čerstvé Visual Studio (bez předchozího spuštění) a na něj přímo češtinu, zvolí se při prvním startu automaticky. Jinak je třeba ji aktivovat ručně.

Jazyková sada se týká uživatelského rozhraní, je tedy přeložena drtivá většina popisků, položek nabídek, tooltipů a dialogových oken. Pochopitelně do překladu nejsou zahrnuta doinstalovaná rozšíření ani některé přibalené součásti (např. Dotfuscator nebo dialogy ASP.NET MVC 2). Knihovna MSDN česky není, nicméně by se postupně měly objevovat alespoň strojové překlady. Pokud si nainstalujete i lokalizaci pro Help Viewer, bude se snažit po stisknutí F1 vyhledávat českou variantu.

Troufám si tvrdit, že překlad má vysokou úroveň. Během betatestu, který proběhl v dubnu tohoto roku, bylo nahlášeno skoro 400 nedostatků, z nichž většina byla opravena. Když přihlédneme k tomu, jak náročné některé pojmy jsou, je nutno uznat, že byla odvedena kvalitní práce, ačkoliv mírné nedostatky se stále najdou (chyby je možné hlásit na e-mail czechvs@microsoft.com). Jste-li sžití s anglickou variantou, budete zpočátku tápat, ale po nějaké době se dá na novou podobu zvyknout (otázkou však je, proč byste v takovém případě měli lokalizaci používat).

Mnozí kroutí hlavami a nechápou, jiní překlad přivítají s otevřenou náručí. Do které skupiny se řadíte vy?

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Martin ŠimečekPracuje v českém Microsoftu a zaměřuje se na technologie pro vývojáře. Jeho denním chlebem je setkávání s vývojáři velkých i menších firem, startupy a jednotlivci. Kromě toho přednáší, nahrává videa, píše a programuje. A ještě je i korektor, knihomol, geocacher, gamer, plavec a cyklista.
Web     Twitter     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý