Programování PICAXE 08M
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Programování PICAXE 08MProgramování PICAXE 08M

 

Programování PICAXE 08M

Google       Google       26. 7. 2010       68 743×

Procesory řady PICAXE jsou populární hlavně díky tomu, že k jejich programování nepotřebujete žádný nákladný programátor. Postačí vám k tomu doma vyrobený, který navíc zvládne udělat každý. Zde si krok za krokem popíšeme postup výroby a jeho následné použití.

Výroba programátoru

Budeme potřebovat následující součástky:

  • konektor CANNON - 9 pinů,
  • drát, nejlépe svazek o třech vodičích,
  • rezistory 10k a 22k,
  • keramický kondenzátor 100n a 1n.

Nyní, když máme vše nachystané, připravíme si konektor podle následujícího obrázku.

Barvy nehrají žádnou roli, jde především o zapojení na správné piny. Drátky správně zapájíme na vývody a konektor uzavřeme do krytky. Tímto máme náš programovací kabel hotový.

Zapojení mikroprocesoru k programování

Programování se provádí nejlépe na nepájivém poli, do kterého mikroprocesor jednoduše zasuneme. Jeho vývody mají následující význam.

Na pin 1 přivedeme napájení +5V a podle obrázku pin 8 připojíme na zem. Nesmíme zapomenout vložit blokovací a odrušovací kondenzátor. Blokovací nám zajistí vykrytí špiček napětí a krátkodobých větších odběrů proudu, odrušovací omezí rušení na vyšších kmitočtech (např. od rádia nebo televize). K samotnému naprogramování použjeme piny 2 a 7, které slouží k příjmu a odesílání dat. Musíme k nim ale ještě zapojit dva rezistory, které se starají o udržení hodnoty blízké zemi na pinu Serial IN, když není připojen programovací kabel.

Vývody kabelu zapojíme následovně:

  • pin 2 (oranžová) - RxD
  • pin 3 (rudá) - TxD
  • pin 5 (hnědá) - GND

Druhý konec (konektor CANNON) zapojíme do sériového portu (COM) PC. Bohužel většina notebooků již tenhle port nemá a to nám výrobu značně prodraží, protože musíme zakoupit některý z dostupných převodníků USB->COM. Já mám odzkoušený a můžu doporučit - USBCOM3.

První naprogramování

Všechny mikroprocesory řady PICAXE se programují v jazyku BASIC. Díky tomu to zvládne opravdu každý, jazyk je to jednoduchý, ale jeho výuku si nechme do příštího článku. My použijeme originální, volně dostupné, vývojové prostředí PICAXE Programming Editor, které zároveň obsahuje simulátor a software potřebný k naprogramování. Pokud ještě BASIC neumíme, máme možnost programovat pomocí ikon. Zkrátka jednoduše vkládáme za sebe ikony a tvoříme grafický popis algoritmu našeho programu. My ale využijeme klasický mód pro psaní programu programovacím jazykem.

Po snadné instalaci IDE, kterou se stačí jenom proklikat, jej spustíme. Jeho pracovní prostředí je velmi jednoduché a pracovat s ním zvládne každý. V hlavní liště máme pár tlačítek k přidání, uložení souboru, ověření syntaxe, simulaci, nastavení a programování. V záložce Options musíme pouze nastavit typ našeho mikroprocesoru (PICAXE-08M), volbu frekvence necháme 4 MHz. Dále je ještě potřeba nastavit, na kterém COM portu bude probíhat komunikace. Správnost volby ověříme tlačítkem Test Port. Tímto máme vše potřebné k naprogramování nachystané.

Opíšeme následující kód:

REM Tohle je první jednoduchý program
start:
pause 1000
goto start

Jediné, co vykoná, je, že vytvoří nekonečnou smyčku a v každém průchodu na 1 s zastaví svou práci. Tlačítkem Syntax provedeme kontrolu; jestliže proběhne správně, vypíše se nám celková velikost programu. Před samotným programováním můžeme vyzkoušet simulaci. Kabel a napájení mikroprocesoru máme správně zapojené, takže klikneme na tlačítko Program. Objeví se dialogové okno informující o průběhu. POZOR - během programování nesmíme odpojit napájení! Pokud jsme vše udělali správně, máme procesor naprogramovaný.

Stejný postup platí u všech jiných mikroprocesorů PICAXE, jenom nesmíme zapomenout, že každý má jinak uspořádané vývody.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor se věnuje vývoji aplikací v C/C++, Python. Zajímá se o robotiku, elektrotechniku, a IT.

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý